Η Μπαρτσελόνα δεν θα μπορούσε να αντιμετωπίσει πρόβλημα με την Κατραχένα (ομάδα Γ’ εθνικής), στο πρώτο ματς της φάσης των «32» του ισπανικού κυπέλλου. Νίκησε λοιπόν εκτός έδρας 4-1, είναι ήδη στη φάση των «16» και ο «Τατα» Μαρτίνο θα μπορεί να χρησιμοποιήσει όποιον παίκτη θέλει στη ρεβάνς.

Η Καρταχένα πάντως προσπάθησε να δώσει ενδιαφέρον στο παιχνίδι και άνοιξε το σκορ στο 16′ με τον Φερνάντο. Στο 36′, ο Πέδρο ισοφάρισε και δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Φάμπρεγας έδωσε προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα.

Στο 76′ ο Πέδρο σημείωσε το 3-1 και ο 18χρονος Ντονγκού στο 90′ διαμόρφωσε το τελικό 4-1. Να σημειώσουμε, ότι επέστρεψε στην ενδεκάδα της Μπαρτσελόνα μετά από απουσία σχεδόν δύο μηνών ο Ζόρντι Αλμπα.

Η σύνθεση της Μπαρτσελόνα: Πίντο, Πουγιόλ, Αντριάνο, Ζόρντι Άλμπα (80’ Μοντόγια), Μπάρτρα, Φάμπρεγας, Σονγκ, Μπουσκέτς, Σέρχι Ρομπέρτο, Σάντσες (77’ Ντονγκού), Πέδρο.