Με βαριά ήττα(84-65) από την Τεντ Άγκυρας πλήρωσε ο ΠΑΟΚ την κακή απόδοσή του, σε ματς στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του Eurocup.

Μόλις στο τέταρτο λεπτό του αγώνα ο Δικέφαλο του βορρά βρέθηκε να χάνει με 12-0. Η διαφορά έφτασε τους 21 πόντους(28-7) στο 10′, ενώ στο ημίχρονο το ταμπλό παρουσίαζε εικόνα διάλυσης(48-18) της ομάδας του Σούλη Μαρκόπουλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πέιν, Κούπερ και Μπόγρης προσπάθησαν να φρενάρουν τους γηπεδούχους, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν τη διαφορά στο τελικό σκορ.

Να σημειωθεί ότι Χαραλαμπόδης αγωνίστηκε με ίωση για 6’5», ενώ με διάστρεμμα αποχώρησε ο Μαργαρίτης.

Ο Σούλης Μαρκόπουλος είπε : «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα της άγκυρας. Ήταν πολύ καλύτερη και δίκαια νίκησε.

Όσο για εμάς, δεν αρχίσαμε καθόλου καλά, δεν είχαμε συγκέντρωση, ήταν σαν να μην βρισκόμασταν στο γήπεδο γι αυτό και απόσυντονιστήκαμε.

Παίξαμε άσχημα σε άμυνα και επίθεση σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε να αλλάξουμε το παιχνίδι μας, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό».

Τα δεκάλεπτα : 28-7, 48-18, 66-44, 84-65.

ΤΕΝΤ ΑΓΚΥΡΑΣ(Σουντέρ): Καβακλίογλου 3(1), Τσαντάν 2, Ερντενίζ 9, Πλίσνιτς 11(1), Βάλτερς 15(3), Γκολούμποβιτς 12, Τάκερ 24(4), Κάμερ 6, Οζκάν 2, Μπαιγκούλ

ΠΑΟΚ(Μαρκόπουλος): Πέιν 16, Κούπερ 15 (4), Χαραλαμπίδης, Τσόχλας 2, Βουτσίτσεβιτς 3(1), Τσαιρέλης 5, Δέδας 5(1), Μαργαρίτης, Καλλές, Μπόγρης 19, Κασελάκης, Λιάπης