Η εθνική ομάδα πόλο των γυναικών κατέλαβε την 6η θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βαρκελώνης, αφού ηττήθηκε στον αγώνα κατάταξης την Παρασκευή, από τις Ηνωμένες  Πολιτείες 15-12 στη διαδικασία των πέναλτι.

Το παιχνίδι στην κανονική διάρκεια τέλειωσε 10-10. Η ελληνική ομάδα έκανε μία απίστευτη ανατροπή στα τελευταία τέσσερα λεπτά, αφού οι Αμερικανίδες είχαν προηγηθεί 10-7! Ομως, η εθνική κατάφερε να ισοφαρίσει τρία δευτερόλεπτα πριν από το τέλος με γκολ της Αβραμίδου.

Στην παράταση οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα γκολ (11-11) και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι. Η τερματοφύλακας των Ηνωμένων Πολιτειών, Αρμστρογκ, απέκρουσε τα σουτ της Ρουμπέση και της Τσουκαλά και οι Αμερικανίδες πήραν τη νίκη με 15-12 και την 5η θέση στη διοργάνωση.
Τα γκολ της εθνικής πέτυχαν: Αβραμίδου 5, Ρουμπέση 2, Τσουκαλά, Ψούνη, Ασημάκη, Κότσια, Μανωλιουδάκη.