Κορυφαίος σε απόδοση ήταν ο μέσος Ανδρέας Σάμαρης, ο οποίος πρόσφερε τα μέγιστα στην οργάνωση του παιχνιδιού.
Η ομάδα του Ακη Μάντζιου λίγο προτού ολοκληρωθεί το α' ημίχρονο πανηγύρισε την επιτυχία του πρώτου γκολ και έτσι η πλάστιγγα της νίκης έγειρε προς την πλευρά των γηπεδούχων. Στο 42' ο Πετκάκης έβγαλε σέντρα και ο Κολοβός μέσα από την περιοχή με δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον γκολκίπερ Χακόμπο (1-0). Ηταν το πρώτο γκολ του Κολοβού με τα κυανέρυθρα.
Ο τεχνικός του Αστέρα Σάκης Τσιώλης προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή στην άμυνα (29') καθώς τραυματίστηκε ο Αλβάρες και τη θέση του πήρε ο Χούλι.
Στο β' ημίχρονο (46') ο Τσιώλης έριξε στον αγώνα τον Σολάκη (αντί του Αρσενίεβιτς), όμως και πάλι η γραμμή κρούσης των φιλοξενουμένων έμεινε άσφαιρη. Στο 73' ο Αμπντουλάγεφ, ο οποίος έκανε χθες πετυχημένο ντεμπούτο στον Πανιώνιο (αγωνίστηκε σαν αλλαγή στο 62'), σούταρε για να χτυπήσει η μπάλα στο τεντωμένο χέρι του Περόνε. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Κούτσι, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.
Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε η αλλαγή του Μάντζιου, ο Φανούρης Γουνδουλάκης, με σουτ στο 77', ύστερα από ατομική προσπάθεια του Σάμαρη και κόντρα στον Κούτσι.
Αντικειμενική ήταν η διαιτησία του Κουκουλάκη (Ηρακλείου). Με κίτρινη κάρτα παρατηρήθηκαν οι Κούτσι, Σάμαρης, Φορμίκα, Ράγιος.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Σιδεράκης, Κρικβέλια, Σιόβας, Τσότσαλιτς, Ρόκας, Μιλοβάνοβιτς (62' Αμπντουλάγεφ), Πετκάκης, Κολοβός (68΄ Γουνδουλάκης), Σάμαρης, Σκέμπρι, Κούτσι (89' Αναστασόπουλος).
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Χακόμπο, Τσαμπούρης, Κωστούλας (81' Κουρμπέλης), Πιπίνης, Φορμίκα, Ουσέρο, Αλβάρες (29' λ.τρ. Χούλι), Μπρέσκα, Αρσενίεβιτς (46' Σολάκης), Ράγιος, Περόνε.
Ο τεχνικός του Πανιωνίου Ακης Μάντζιος χαρακτήρισε σημαντικό το τρίποντο: «Οι βαθμοί είναι σημαντικοί. Ημασταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια και έχουμε συνεχόμενα καλά αποτελέσματα και εμφανίσεις».
Ο προπονητής του Αστέρα Τρίπολης Σάκης Τσιώλης υποστήριξε ότι η νίκη του Πανιωνίου ήταν δίκαιη: «Εμείς στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσαμε να είχαμε προηγηθεί. Θέλαμε την πρώτη εκτός έδρας νίκη, όμως δεν τα καταφέραμε. Ο Πανιώνιος έπαιξε καλά και η νίκη του είναι δίκαιη».
O Πανιώνιος ανακοίνωσε την απόκτηση του 19χρονου επιθετικού Αράζ Αμπντουλάγεφ με τη μορφή δανεισμού για έξι μήνες από την Εβερτον.