Ζωντανός στη μάχη για μια θέση στο top 16 της Ευρωλίγκας έμεινε ο Άρης! Οι «κίτρινοι» κάνοντας το καλύτερο αμυντικό παιχνίδι τους φέτος νίκησαν με 67-64 την ισχυρή Έφες Πίλσεν, δίνοντας απαντήσεις πρώτα απ΄ όλα στους εαυτούς τους.

Το χθεσινό παιχνίδι ήταν η καλύτερη πρώτη απόδειξη ότι ο Άρης ανακάμπτει, αφού οι παίκτες του Γκόρντον Χέρμπερτ ήταν ομαδικοί, μαχητικοί, ενώ δεν πανικοβλήθηκαν όταν στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα και μικρή διαφορά. Ο Άρης έβαλε τις βάσεις για τη μεγάλη νίκη στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ (14΄:17-23), αλλά απέδειξε ότι είχε λύσεις.

Οι «κίτρινοι» αντέδρασαν με ζον πρες στα τρία τέταρτα του γηπέδου, αναγκάζοντας την Έφες σε συνεχή λάθη.

Τα κλεψίματα των γηπεδούχων ήταν εκκίνηση αιφνιδιασμών, ενώ ο Άρης έκανε σερί 15-2 μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου για να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα επτά πόντων (32-25).

Αν εξαιρεθεί το μικρό χρονικό διάστημα του απαραίτητου rotation, το πρώτο 20λεπτο ήταν το καλύτερο φετινό ημίχρονο του Άρη.

Καλό αμυντικό πρόσωπο παρουσίασε ο Άρης και στην τρίτη περίοδο. Αποτέλεσμα; «Έχτισε» διαφορά ένδεκα πόντων (38-27, 42-31), κρατώντας παράλληλα τον έλεγχο του αγώνα.

Οι «κίτρινοι» δεν έχασαν την ψυχραιμία τους ούτε όταν η Έφες πλησίασε στον πόντο (38΄:54-53). Την μπάλα στην επίθεση πήρε ο Μπρέισι Ράιτ κι αποδείχθηκε ότι ήταν ο κατάλληλος άνθρωπος στη σωστή θέση.

Πέτυχε οκτώ πόντους στο τελευταίο «καυτό» δίλεπτο, καλύπτοντας και το μεγάλο λάθος του Ρε σιόν Τέρι, ο οποίος έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Χάτσον στα 31΄΄ με σκορ 62-55.

Ο Χάτσον έβαλε το καλάθι (62-57), βολή (62-58) και ο Νίκολας τρίποντο (62-61) στα 25΄΄, ξαναβάζοντας την Έφες στο παιχνίδι, αλλά έχασε το τελευταίο σουτ του αγώνα από θέση εκτός ισορροπίας.

Άρης (18/44 δίπ., 4/15 τρ., 19/26 β., 23-8 ριμπ.): Καστλ 8 (1), Τέρι 10, Σεραπίνας, Ράιτ 20 (2), Καλαϊτζής, Ηλιάδης, Μότολα 6, Μάσεϊ 13 (13 ριμπ.), Αγαδάκος 3, Τσαλδάρης 7 (1).

Έφες Πίλσεν (21/40 δίπ., 4/19 τρ., 10/16 β., 28-9 ριμπ.): Νίκολας 15 (2), Πεν 5, Γουντς 8, Γκρέγκορι 2, Άμπι, Γκονλούμ 6 (10 ριμπ.), Ερντογκάν, Κούγκο 8, Αρσλάν 11 (2), Χάτσον 9. ●●● Για τρεις ώρες εγκλωβισμένοι στο αεροδρόμιο «Μακεδονία» έμειναν ο Χάμφρεϊ και ο Σόντερς επιστρέφοντας με την αποστολή του ΠΑΟΚ από τη Ρουμανία, καθώς δεν διέθεταν τα απαραίτητα έγγραφα.