Σαν σίφουνας πέρασε ο Παναθηναϊκός από το δημοτικό στάδιο Λιβαδειάς και βλέπε κορυφή! Η ευρεία σε σκορ (4-0) νίκη του επί του Λεβαδειακού και η γκέλα της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, δίνει την ευκαιρία στην ομάδα του Ζοζέ Πεσέιρο, που μείωσε στους 2 βαθμούς, να σκαρφαλώσει την επόμενη αγωνιστική στην 1η θέση της βαθμολογίας στη Σούπερ Λίγκα, καθώς υποδέχεται την Ένωση στη Λεωφόρο.

Ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε σε εκδρομή την αποστολή νίκης που είχε στη Λιβαδειά, έχοντας οδηγό τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη, την ασφυκτική πίεση που άσκησαν οι ποδοσφαιριστές του- που έκαναν ό,τι τους είχε ζητήσει (πίεση ψηλά) ο Πεσέιρο-, ενώ η καλή απόδοση των ακραίων αμυντικών Μίκαελ Νίλσον και Άντονι Σέριτς βοήθησε τους φιλοξενούμενους να δημιουργήσουν ευκαιρίες που ξεκίνησαν από τα πλάγια. Ο Παναθηναϊκός έδειξε συμπαγές σύνολο (ειδικά το κέντρο ήταν «χάρμα ιδέσθαι»), με στοιχεία ομάδας που ξέρει τι θέλει και πώς θα το παίρνει στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες σε αντίθεση με προηγούμενα παιχνίδια. Ο Πορτογάλος προπονητής και αυτήν την αγωνιστική συνέχισε το rotation στην 11άδα, με τη μεγαλύτερη έκπληξη να βρίσκεται κάτω από τα δοκάρια, όπου ο Μάριο Γκαλίνοβιτς έκανε την πρώτη φετινή του εμφάνιση στο πρωτάθλημα. Σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι (κύπελλο) επανέφερε τους Σαλπιγγίδη- Παπαδόπουλο ως επιθετικό δίδυμο, αφήνοντας στον πάγκο τον Εν Ντόι (είχε παίξει 90΄ κόντρα στον Εθνικό Αστέρα), ενώ στην αριστερή πλευρά της άμυνας χρησιμοποίησε τον Άντονι Σέριτς.

Ο προπονητής του Λεβαδειακού Βασίλιεφ μάλλον θα μετάνιωσε που έβαλε στο κέντρο της άμυνας και ουσιαστικά πάνω στον ταχύτατο και βραχύσωμο Δημήτρη Σαλπιγγίδη τον υψηλόσωμο Γάλλο Ντιά, αφού από το πρώτο κιόλας λεπτό ο Έλληνας διεθνής επιθετικός να βρισκόταν σε θέση βολής! Προβλημάτισε και η επιλογή του να χρησιμοποιήσει για πρώτη φορά ως δεξί μπακ τον Γιώργο Παρασκευαΐδη, ενώ συνήθως αγωνίζεται ως «κόφτης» ή ως κεντρικός αμυντικός. Ο 25χρονος ποδοσφαιριστής αντιμετώπισε πολλά προβλήματα και από εκεί βγήκαν πολλές φάσεις για τον Παναθηναϊκό. Μεμονωμένα κάποιοι φίλοι του Λεβαδειακού αποδοκίμασαν τον προπονητή της ομάδας τους για τις επιλογές του, αλλά κυρίως για την κακή εικόνα της ομάδας, που έκανε και χθες απογοητευτική εμφάνιση και βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, έπειτα από 7 αγωνιστικές.

Στο 4΄ από κόρνερ του Αντρέας Ίβανσιτς, ο Σαλπιγγίδης αστόχησε με κεφαλιά από κοντά, όμως στο 7΄ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Από βολέ του Μάριο Γκαλίνοβιτς και λάθος του Ντιά, ο Σαλπιγγίδης έγινε κάτοχος της μπάλας και με πλασέ έκανε το 0-1. Ακολούθησε νέα, χαμένη αυτήν τη φορά, ευκαιρία από τον Σαλπιγγίδη, που σούταρε άουτ ύστερα από πάσα του Τζιόλη, ενώ στο 23΄ οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟ «έκρυψαν την μπάλα»! Εξαιρετικός συνδυασμός Παπαδόπουλου- Σαλπιγγίδη από αριστερά, ο τελευταίος πάσαρε με το στήθος στον Ίβανσιτς και ο Αυστριακός χαφ με αριστερό πλασέ νίκησε τον Μπλάζιτς (0-2). Ο Λεβαδειακός αντέδρασε στο 25΄, λεπτό στο οποίο έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του. Ο Σί σιτς από αριστερά έβγαλε σέντρα ακριβείας στον Ρούσεφ που από καλή θέση στη μικρή περιοχή πλάσαρε άουτ!

Στο 35΄ από κόρνερ του Ίβανσιτς, ο Σαλπιγγίδης πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο «Σάλπι» με τη βοήθεια του... διαιτητή Γκαϊτατζή άφησε τον Λεβαδειακό με 10 ποδοσφαιριστές! Ο επιθετικός του ΠΑΟ ξέφυγε ξανά από τους αμυντικούς, όμως ο Σίντζιλορτζ με τάκλιν λίγο πριν μπει στην περιοχή του Λεβαδειακού του απέσπασε την μπάλα και στη συνέχεια ο Σάλπι με την ταχύτητά του έπεσε στο πόδι του. Ο διαιτητής από τον σύνδεσμο Δράμας κακώς απέβαλλε τον ποδοσφαιριστή του Λεβαδειακού, θεωρώντας πως έγινε παράβαση (ήταν σε θέση βολής ο Θεσσαλονικιός και τελευταίος ο Γερμανός).

Οι δύο αλλαγές του προπονητή του Λεβαδειακού, στο 46΄ που απέσυρέ τον καλύτερό του ποδοσφαιριστή Σίσιτς και τον Ρούσεφ που δεν φάνηκε στο πρώτο ημίχρονο, ρίχνοντας στο παιχνίδι τους Ανδράλα και Λεονάρντο δεν άλλαξαν κάτι στο παιχνίδι, με εξαίρεση ένα δύο επικίνδυνα σουτ που έγιναν, αφού ο Παναθηναϊκός με τον αέρα των δύο τερμάτων κυριάρχησε πλήρως. Η πίεση ψηλά έφερε λάθη στην πλευρά του Λεβαδειακού και οι «πράσινοι» άρχισαν να πυροβολούν με δυνατά σουτ των Καραγκούνη (47΄ μπλόκαρε ο Μπλάζιτς) και Παπαδόπουλου (49΄- άουτ). Στο 54΄ ο Σαλπιγγίδης με την ταχύτητά του κατάφερε να διεισδύσει από δεξιά στην περιοχή των γηπεδούχων, πάσαρε στον Παπαδόπουλο, ο οποίος πλάσαρε από κοντά, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά της ο φρεσκοκουρεμένος Τζιόλης πρόλαβε να τη στείλει στα δίχτυα προ του «Παπ», γράφοντας το 0-3. Ο Αλέξανδρος Τζιόλης έκανε σπουδαίο παιχνίδι, πέρασε πολλές πάσες στους επιθετικούς και «έδεσε» καλά με τους Καραγκούνη, Ίβανσιτς, Μάτος.

Ο Παναθηναϊκός έριξε τον ρυθμό, είχε όμως την κυκλοφορία της μπάλας, ενώ οι αλλαγές του Πεσέιρο τον διατήρησαν σε εγρήγορση. Στο 82΄ ο φρέσκος από τον πάγκο Μάντζιος εκμεταλλεύτηκε την ασθενή απόκρουση του Μπλάζιτς από βολίδα του Νίλσον και έκανε το 0-4, ενώ και η άλλη αλλαγή ο Δάρλας στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων κέρδισε πέναλτι. Ο αριστερός μπακ χαφ έκανε κούρσα, μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε απο τον Ντιά. Ο Εν Ντόι, που είχε πάρει τη θέση του Καραγκούνη στο 62΄, ανέλαβε να το εκτελέσει όμως η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μπλάζιτς που είχε πέσει στη σωστή γωνία. Ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού λίγα λεπτά νωρίτερα είχε προλάβει τον Σαλπιγγίδη σε τετ-α-τετ που είχαν, ενώ περνώντας από πάνω του ο Σάλπι βρήκε στο γόνατο τον Μαυροβούνιο, που τραυματίστηκε αλλά συνέχισε μέχρι τη λήξη, αφού είχαν γίνει και οι τρεις αλλαγές.

Ο διαιτητής Γκαϊτατζής- με εξαίρεση την αποβολή του Σίντζιλορτζ- δεν έκανε λάθη, αλλά γενικά δεν υπήρξαν οι αμφισβητούμενες φάσεις που θα μπορούσαν να δυσκολέψουν το έργο του.
Γκολτζής και πασαδόρος

Το 5ο του φετινό γκολ στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης, του οποίου η σχέση με τα δίχτυα διανύει μακρά περίοδο σταθερότητας! Ο Θεσσαλονικιός επιθετικός αποτελεί εγγύηση για την πράσινη επίθεση και δείχνει ότι βρίσκεται σε περίοδο αγωνιστικής φόρμας. Ο «Σάλπι» πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ χθες στη Λιβαδειά έδιωξε το άγχος των συμπαικτών του, ενώ, παρά το ότι έχασε πολλές ευκαιρίες, το γεγονός ότι ήταν παρών σε όλες τις φάσεις δεν του αφαιρεί πόντους στην ατομική του βαθμολογία. Από δικές του πάσες ήρθε το 2ο και ξεκίνησε το 3ο γκολ, ενώ με όπλο την ταχύτητά του κατάφερε να βγει μπροστά από τον Σίντζιλορτζ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και να αναγκάσει τον Γερμανό σε τάκλιν το οποίο έφερε την αποβολή του, σύμφωνα με τη λανθασμένη υπόδειξη του διαιτητή.

Άρπαξε την ευκαιρία

Οι απογειώσεις του στο ματς Κυπέλλου με τον Εθνικό Αστέρα έφεραν και την πρώτη του επίσημη εμφάνιση στο πρωτάθλημα. Ίσως σε αυτό να έπαιξαν ρόλο και κάποια λάθη του Μάλαρτζ κόντρα στον Ατρόμητο. Όπως και να ΄χει το πράγμα, ο «σούπερ Μάριο» διατηρώντας το μηδέν στην άμυνα, δικαίωσε τον Πεσέιρο για την επιλογή του, που σίγουρα είχε κάποιο ρίσκο, αφού ο Πολωνός Μάλαρτζ έχει δεχτεί μόλις 1 γκόλ σε 6 ματς πρωταθλήματος. Δύσκολη δουλειά δεν είχε, όμως όσες φορές χρειάστηκε ήταν παρών και το γεγονός ότι έχασε τη θέση του βασικού κάτω από τα δοκάρια έχει κάνει τον Κροάτη να δουλεύει πιο σκληρά στις προπονήσεις. Ο ανταγωνισμός λειτουργεί προς όφελος του Παναθηναϊκού.

Αγγλικό ενδιαφέρον για Μάτος

Σύμφωνα με δημοσίευμα αγγλικής ιστοσελίδας, η Πόρτσμουθ και η Άστον Βίλα παρακολουθούν τον Μαρσέλο Μάτος! Όπως αναφέρει χαρακτηριστικά, μελετάνε την περίπτωση και την πρόοδο του Βραζιλιάνου αμυντικού χαφ του Παναθηναϊκού και όπως εκτιμούν ο Μάτος κοστολογείται στο ποσό των 3 εκατ. λιρών, ήτοι περίπου 4,3 εκατ. ευρώ.

Πανηγύρισαν για τον Ηρακλή

Το γκολ που πανηγυρίστηκε πιο έντονα στη Λιβαδειά απο τους οπαδούς του Παναθηναϊκού δεν ήταν κάποιο από τα 4 που πέτυχαν οι ποδοσφαιριστές του, αλλά αυτό του Ροντρίγκο στο ΟΑΚΑ με το οποίο ο Ηρακλής πήρε προβάδισμα και εντέλει τη νίκη!

ΘΕΡΜΗ ΥΠΟΔΟΧΗ
Με πλακέτες τίμησαν τους τρεις αρχηγούς του Παναθηναϊκού οι φίλοι της ομάδας από τον σύνδεσμο της Λιβαδειάς. Μια ημέρα πριν από τον αγώνα με τον Λεβαδειακό, οι Γιάννης Γκούμας, Γιώργος Καραγκούνης και Δημήτρης Παπαδόπουλος έτυχαν ιδιαίτερης υποδοχής από τους οργανωμένους οπαδούς του Παναθηναϊκού, οι οποίοι εκτός απο τις πλακέτες τους έδωσαν ανθοδέσμες και ευχές για καλή συνέχεια. Η συνάντηση έγινε μετά το δείπνο, όταν οι φίλοι του Παναθηναϊκού από τον σύνδεσμο της Λιβαδειάς ζήτησαν να συναντηθούν με τους παίκτες, οι οποίοι βλέποντας αυτήν την υποδοχή τούς υποσχέθηκαν ότι θα κάνουν το καλύτερο δυνατό για να φτάσει ο Παναθηναϊκός στην κορυφή. Στη συνέχεια, έβγαλαν πολλές φωτογραφίες και πήραν αυτόγραφα από τους περισσότερους «πράσινους» αλλά και από τον Ζοζέ Πεσέιρο.