Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε απέναντι στον Άρη στην αναμέτρηση της 12ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι Ερυθρόλευκοι αντιμετώπισαν προβλήματα κόντρα στην καλή άμυνα των φιλοξενούμενων, ωστόσο με καθοριστικούς τους Λαρεντζάκη και Μιλουτίνοφ πήραν την 11η νίκη της σεζόν.

Ανησυχία για τον Τόμας Γουόκαπ ο οποίος αποχώρησε τραυματίας και η συμμετοχή του στην διαβολοβδομάδα που έρχεται είναι αμφίβολη.

Πολύ αξιόμαχη η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη η οποία είχε με διψήφιο αριθμό πόντων τους Μπλούμπεργκς, Γκάλινατ και Σταρκ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση κόντρα στον Άρη και μετά το εύστοχο τρίποντο του Γκάλινατ, απάντησε τρέχοντας ένα σερί 14 πόντων (14-3). Στη συνέχεια όμως οι φιλοξενούμενοι έγιναν πιο πιεστικοί στην άμυνα και δεν επέτρεψαν στους Ερυθρόλευκους να ξεφύγουν στο σκορ ενώ σιγά σιγά μείωσαν τη διαφορά. Στα μισά της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι έχασαν τον Τόμας Γουόκαπ, ο οποίος συγκρούστηκε με τον Χάρελ και αμέσως έφυγε για τα αποδυτήρια μαζί με τον γιατρό του Ολυμπιακού προκειμένου να διαπιστωθεί το μέγεθος του προβλήματος. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να προηγείται με 20-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κίτρινοι εμφανίστηκαν βελτιωμένοι στην επίθεση και με τα τρίποντα των Περσίδη και Γκάλινατ μείωσαν μέχρι τους τέσσερεις πόντους (28-24) με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να απαντάει με τρία εύστοχα σουτ τριών πόντων, που κράτησαν μια απόσταση ασφαλείας για τον Ολυμπιακό. Οι Ερυθρόλευκοι δεν μπορούσαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα όπως θα ήθελαν, καθώς οι φιλοξενούμενοι έγιναν πιο πιεστικοί. Ωστόσο στην συνέχεια ανέβασαν το ρυθμό και έφτασαν έως το +14 με το τρίποντο του Πάπας, παίρνοντας την μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι (41-27) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά και στο δεύτερο μέρος και διατήρησε τη διαφορά 14 πόντων που είχε μέχρι τα μέσα του τρίτου 10λέπτου. Στη συνέχεια όμως ο Άρης ένα σερί 10 πόντων με τα σουτ των Σταρκ και Μπλούμπεργκς μείωσε στους 4 (42-48). Ο Μιλουτίνοφ, όμως, έβαλε κάποια κρίσιμα καλάθια και κάλυψε τα λάθη των συμπαικτών του. Οι Ερυθρόλευκοι έλκεισαν την Τρίτη περίοδο στο +7 (59-52).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη δεν το έβαλαν κάτω και συνέχισαν να είναι προσηλωμένοι στο αμυντικό τους πλάνο. Ακόμα κι όταν ο Ντε Σόουζα αποβλήθηκε για ντισκαλιφιέ, ο Άρης μείωσε στους πέντε πόντους με το σουτ του Μπλούμπεργκς και συνέχισε να είναι πιεστικός στην άμυνα, χωρίς να αφήνει στους γηπεδούχους χώρους για ελεύθερα σουτ. Πέντε λεπτά πριν από το φινάλε αποβλήθηκε με 5ο φάουλ και ο Γκάλινατ, μικραίνοντας ακόμα περισσότερο το ροτέισον για τους Κίτρινους, οι οποίοι πάλεψαν όσο μπορούσαν. Στο τέλος, το παιχνίδι άνοιξε και ο Ολυμπιακός πήρε διαφορά με τα καλάθια των Φαλ και Λαρεντζάκη, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να επικρατεί τελικά με 85-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-11, 41-27, 59-54, 85-71

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (4 ασίστ), Κάναν 6 (0/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3 ασίστ), Φαλ 15 (7/7 δίποντα, 1/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπραζντέικις 2 (0/5 σουτ, 2/2 βολές), Πίτερς 9 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λούντζης 2 (1/4 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 λάθη), Λαρεντζάκης 17 (1/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μήτρου-Λονγκ 10 (1/1 δίποντο, 1/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 4 ασίστ, 4 λάθη), Πετρούσεβ 6 (2/3 δίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 13 (6/7 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 2 (1/7 σουτ), Μπλούμπεργκς 16 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Ντε Σόουζα 6, Χάρελ 2 (1/6 σουτ), Γκάλινατ 14 (4/8 τρίποντα), Σταρκ 14 (3/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μποχωρίδης 5 (2/8 σουτ), Καζαμίας, Περσίδης 8 (2/3 τρίποντα), Μπάνκστον 4