Τρομερός Παναθηναϊκός AKTOR, έφυγε με το… διπλό από την έδρα της Μονακό για τη 15η αγωνιστική της Euroleague.

Επέστρεψαν από το -15 οι Πράσινοι με πρωταγωνιστή τον… εξαφανισμένο για τρία δεκάλεπτα Ναν.

Οι Πράσινοι μπήκαν καλά στο παιχνίδι και έδειξαν εξαρχής ότι ήρθαν να «χτυπήσουν» το ματς. Ωστόσο αν και ξέφυγαν αρχικά στο σκορ, οι Μονεγάσκοι επέστρεψαν κυρίως με καθοριστικά καλάθια του Γουόκερ και του Χολ, αλλά και λόγω λάθος αποφάσεων του Σλούκα.

Ο Τζέιμς δεν ήταν ο εαυτός του στο πρώτο μέρος (7 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), αλλά ακόμη και έτσι «άνοιγε» το γήπεδο για τη Μονακό. Την ίδια ώρα, ο Εργκίν Αταμάν πήρε ελάχιστα πράγματα από τους ψηλούς της ομάδας του πλην του Μήτογλου.

Το πρώτο μέρος είχε και εντυπωσιακές φάσεις από τους παίκτες του Παναθηναϊκού εντός μερικών δευτερολέπτων. Στη μία πλευρά του παρκέ ο Γκραντ κάνει τρομερό μπλοκ στον Ουαταρά, που επιχείρησε να καρφώσει και στην άλλη ο Βιλντόσα σκοράρει για τρεις στον αιφνιδιασμό.

O Παναθηναϊκός πήρε άριστα στην άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά έμεινε… μετεξεταστέος στο δεύτερο, δεχόμενος 28 πόντους. Οι «πράσινοι» έχουν επιτρέψει στη Μονακό να παίξει το κλασικό περιφερειακό παιχνίδι της και να βρει ρυθμό με ατομικές ενέργειες από τους υπερταλαντούχους παίκτες της. Επίσης, στη δεύτερη περίοδο η μπάλα δεν κυκλοφόρησε τόσο καλά στην επίθεσή τους, με αποτέλεσμα να σκοράρουν μόλις 17 πόντους.

Το ημίχρονο δεν τελείωσε ιδανικά για τον Παναθηναϊκό AKTOR αφού στο τελευταίο ενάμιση λεπτό του πρώτου μέρους, το -1 του 19′ να γίνει -8 στο 20′ του αγώνα. Με το σκορ στο 47-39 πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός AKTOR δεν βρήκε ρυθμό ούτε στην άμυνα ούτε -πολύ περισσότερο- στην επίθεση. Με τον Ναν να μην έχει μπει ποτέ στο παιχνίδι το «τριφύλλι» έμεινε στο ματς με τα τρίποντα του Βιλντόζα στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά λάθος επιλογές και αχρείαστο φάουλ από τον Αντετοκούνμπο έστειλαν τη διαφορά στο +11 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Ναν είχε 0/6 σουτ μέχρι το 30′ αλλά στην τέταρτη περίοδο ξεκίνησε με 3/3 εντός παιδιάς. Αυτό έφερε τον Παναθηναϊκό από το -11 σε απόσταση ενός καλαθιού στα τελευταία 4 λεπτά.

Δραματικά τα τελευταία λεπτά με τους Πράσινους να ισοφαρίζουν με μεγάλο τρίποντο του Σλούκα (84-84) 2 λεπτά πριν το τέλος. Ο Έλι Οκόμπο πήρε την ευθύνη μετά από το τάιμ άουτ του Σάσα Ομπράντοβιτς και ευστόχησε για δύο από τα πέντε μέτρα (90-88), έκανε όμως ανούσια κίνηση στη βολή (πέταξε την μπάλα με δύναμη απευθείας στο ταμπλό) και αστόχησε με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τάιμ άουτ.

Στην επαναφορά, ο Γκριγκόνις πήρε την ασίστ από τον Ντίνο Μήτογλου, το έβαλε από την κορυφή σε νεκρό χρόνο και υπέγραψε το μεγάλο διπλό του Παναθηναϊκού στο Μονακό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 47-39, 67-56, 90-91.

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 15 (1/6 τρίποντα, 3 ασίστ), Μπλόσομγκεϊμ, Μπράουν 5 (2/8 δίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντιάλο 17 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Κορνελί 2, Γουόκερ 13 (2), Μοτιεγιούνας 8, Ουαταρά 3 (1), Χολ 11 (4 ριμπάουντ), Τζέιμς 16 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Βιλντόσα 11 (3/7 τρίποντα), Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 17 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ασίστ), Γκραντ 2, Ναν 14 (4/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ), Λεσόρ 16 (6/8 δίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 15 (3/5 τρίποντα), Ερνανγκόμεθ 2, Μήτογλου 12 (5/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ).