Ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι κόντρα στον Άρη με εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να κρατήσει στο τέλος, για να πανηγυρίσει τη νίκη με 82-76, για την 7η αγωνιστική της Basket League.

Ο Άρης έκανε σπουδαία προσπάθεια να επιστρέψει στο ματς, μετά το -20 του ημιχρόνου (54-34), χωρίς να καταφέρει να κάνει το come back στο τέλος της αναμέτρησης. Ο ΠΑΟΚ είχε σε καλό βράδυ τους Σμιθ (18 πόντους), Άλστον (17 πόντους, 8 ριμπάουντ), Χάρισον (16 πόντους), Τσαϊρέλη (14 πόντους) και Φρίντρικσον (12 πόντους). Για τον Άρη ξεχώρισαν ο Γκάλινατ με 19 πόντους, ο Σανόγκο με 17 πόντους που τραυματίστηκε στο τέλος του αγώνα και ο Τολιόπουλος με 15 πόντους.

Ο Άρης ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, προηγήθηκε με το τρίποντο του Σανόγκο με 4-7, πριν απαντήσει ο Φρίντρικσον. Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε μπροστά με 12-8, πριν μειώσει ο Μποχωρίδης με μακρινό τρίποντο για το 12-11. Προς το τέλος της περιόδου ο Τσαϊρέλης με συνεχόμενα καλάθια του ανέβασε τη διαφορά στο +8 για τον «Δικέφαλο του Βορρά» (30-22).

Ο Γκάλινατ του Άρη με 8 συνεχόμενους πόντους, ισοφάρισε για την ομάδα του σε 30-30, πριν ο ΠΑΟΚ με ένα εντυπωσιακό σερί 12-0 αρχικά και 18-2 γενικά ξεφύγει στο σκορ με 48-32. Οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να διευρύνουν ακόμη περισσότερο το προβάδισμά τους, με τον Χάρισον να κάνει το +20 στο τέλος της 2ης περιόδου (54-34).

Ο Άρης ήταν εξαιρετικός στην 3η περίοδο και προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, με τον Σανόγκο να φτάνει τους 17 πόντους, με τρίποντο που σημείωσε και μείωσε προσωρινά στους 7 (66-59). Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε στο +9 για τον ΠΑΟΚ (68-59).

Εγινε ντέρμπι, αλλά στο τέλος βγήκε νικητής ο ΠΑΟΚ

Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά στην 4η περίοδο και με εξαιρετική άμυνα, κρατώντας τον ΠΑΟΚ στο 0 για 4.5 λεπτά μείωσε στους 2 πόντους με τρίποντο του Γκάλινατ (68-66). Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι έχασαν πολλαπλές ευκαιρίες να βρεθούν μπροστά στο σκορ και ο ΠΑΟΚ με 3 βολές από Σμιθ και Χάρισον και καλάθι του Άλστον για το 73-66. Ο Χαρέλ και στη συνέχεια ο Κατσίβελης μείωσαν σε 73-70 και ο Άρης διατηρήθηκε μέσα στη διεκδίκηση του παιχνιδιού μέχρι 1 λεπτό πριν τη λήξη με τρίποντο του Σμιθ που έκανε το +6 για τους γηπεδούχους (80-74).

Ο ΠΑΟΚ άντεξε στην πίεση του του Άρη στο τέλος του αγώνα και πήρε τη νίκη με 82-76, στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 54-34, 68-59, 82-76

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Γκίλμορ , Χάρισον 16 (0/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σχίζας, Φρίντρικσον 12 (2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Άλστον 17 (8 ριμπάουντ), Σμιθ 18 (2), Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 14, Μαργαρίτης 2, Μπελιάουσκας 3 (1)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σανόγκο 17 (3/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Κατσίβελης 4 (3 ασίστ), Μποχωρίδης 3 (1), Ντε Σόουζα 1, Γκάλινατ 19 (2/6 τρίποντα), Σλαφτσάκης 8 (5 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 15 (2/10 τρίποντα), Καρ 2, Φίλλιος, Χάρελ 7 (9 ριμπάουντ), Μπάνκστον