Μπορεί να ζορίστηκαν στο «σπίτι» τους αλλά οι Λος Άντζελες Λέικερς έκαναν το 3-1 στη σειρά κόντρα στους Μέμφις Γκρίζλις επικρατώντας με 117-101, και πλέον απέχουν μία νίκη από την πρόκριση στην επόμενη φάση των Play-Offs.

Συγκεκριμένα μάλιστα οι Λέικερς χρειάστηκαν τη βοήθεια τους «βασιλιά» Λεμπρόν Τζέιμς ο οποίος, με σουτ δέκατα πριν ολοκληρωθεί ο αγώνας έστειλε το ματς στην παράταση γράφοντας το 104-104. Οι Γκρίζλις πάλεψαν καθ’ όλη της διάρκεια της αναμέτρησης με το πρώτο δεκάλεπτο να τους βρίσκει πίσω με 6 πόντους (29-23), και το ημίχρονο να λήγει με 54-52. Στην 3η περίοδο μάλιστα η ομάδα του Μέμφις κατάφερε να προηγηθεί με 83-81 με το τέλος της. Ο Λεμπρόν στην 4η περίοδο έστειλε την αναμέτρηση στην παράταση, και εκεί οι «λιμνάνθρωποι» καθάρισαν για το 3-1 και πλέον θέλουν μία νίκη για την πρόκριση.

Στα των σκόρερ ο Τζέιμς για το Λος Άντζελες έκανε ολοκληρωτικό παιχνίδι με 22 πόντους, 20 ριμπάουντ και 7 ασίστ -αν και στα 38 του- ενώ ο Ριβς προσέθεσε άλλους 23. Για τους ηττημένους από την άλλη που προσπάθησαν όσο μπορούσαν για το 2-2, καλύτερος ήταν ο Μπέιν με 36 πόντους ενώ ο Μοράντ έβαλε άλλους 19. Επόμενο ματς της σειράς τώρα στην έδρα των Γκρίζλις την προσεχή Πέμπτη στις 02:30 τα ξημερώματα ώρα Ελλάδος.

Δωδεκάλεπτα: 29-23, 54-52, 81-83, 104-104, 117-111 (πρτ.)

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 12 (11 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Βάντερμπιλτ 15 (2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζέιμς 22 (1/7 τρίποντα, 20 ριμπάουντ, 7 ασίστ) , Ράσελ 17 (3/8 τρίποντα) , Ριβς 23 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 αίστ) , Χατσιμούρα 7 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) , Μπράουν 6 (4 ριμπάουντ) , Σρούντερ 12 , Μπίσλι 3 (1)

ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Τζάκσον 14 (14 ριμπάουντ, 5 μπλοκ) , Τίλμαν 12 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ) , Μπρουκς 11 (1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Μοράντ 19 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα) , Μπέιν 36 (3/12 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Αλντάμα 2 , Ρόντι 9 (26 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τζόουνς 2 , Κενάρντ 6 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ)