Ο Ολυμπιακός μπορεί να ήταν ακόμα στο… Βελιγράδι, όμως στο τέλος ανέβασε στροφές και αυτό ήταν αρκετό για να «λυγίσει» το ψυχωμένο Περιστέρι (79-67) και να κάνει το 1-0 στα πλέι οφ.

Πρωταγωνιστικό ρόλο στη νίκη των Πειραιωτών είχε ο Σάσα Βεζένκοφ, που έκανε ένα επιβλητικό double – double με 20 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ έδωσε και 6 ασίστ, αλλά και ο φοβερός Σλούκας, που τελείωσε το ματς με 20 πόντους και 5 ασίστ.

Από τους Περιστεριώτες ξεχώρισαν οι Τεράν Πέτεγουεϊ (19π.), Δημήτρης Μωραΐτης (14π., αλλά με 5/17 σουτ, 6ρ., 5ασ.) και Χρήστος Σαλούστρος (11π.).

Το Περιστέρι εκμεταλλεύτηκε το κακό ξεκίνημα των γηπεδούχων και προηγήθηκε με 5-0, ενώ στη συνέχεια ο εξαιρετικός Πέτεγουεϊ το έστειλε στο +7 (6-13). Η εικόνα του ματς δεν άλλαζε, με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να κάνουν αρκετά λάθη και οι φιλοξενούμενοι άυξησαν τη διαφορά στο +9 (11-20), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με πατημένο το… γκάζι μπήκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Τόμιτς και με τα τρίποντα των Σαλούστρου και Γκρέι έφτασε στο +13 (13-26). Σιγά σιγά οι Πειραιώτες άρχισαν να βγάζουν αντίδραση και με επιμέρους 15-2 έφτασαν στην ισοφάριση (28-28). Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν στο… Βελιγράδι και οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +7 (28-35).

Στην επανάληψη ανέβασε στροφές η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα και αφού αρχικά… ροκάνισε τη διαφορά με τους Βεζένκοφ και Φαλ, ο Ουόκαπ της έδωσε το προβάδισμα (41-40). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, όμως οι Περιστεριώτες κατάφεραν να κλείσουν με προβάδισμα και την τρίτη περίοδο (51-54).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι και με τους εξαιρετικούς Βεζένκοφ-Σλούκα έτρεξε σερί 8-0 για το +5 (59-54). Το Περιστέρι κατάφερε να αντιδράσει και να πλησιάσει στον πόντο (63-62), αλλά οι φοβερές άμυνες και τα τρίποντα των Λαρεντζάκη και Σλούκα για το +7 (69-62) τους έκαναν να πετάξουν «λευκή πετσέτα», με αποτέλεσμα οι «ερυθρόελυκοι» να επικρατήσουν με 79-67.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 28-35, 51-54, 79-67

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Oυόκαπ 6 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 2 (1/6 σουτ), Φαλ 11 (4/4 δίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 20 (7/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/8 βολές, 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη), Παπανικολάου (0/3 τρίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 6 (2), Σλούκας 20 (2/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7/9 βολές, 5 ασίστ), Μάρτιν 4 (4 ριμπάουντ), Ζαν Σαρλ 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 3 (1).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τόμιτς): Μπιλάλης, Αγκμπελίς 2, Πέτεγουεϊ 19 (4/6 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μωραΐτης 14 (1/6 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα), Γκίελο 9 (1), Φύτρος, Μπράουν 6, Σαλούστρος 11 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές), Γκρέι 6 (1/8 σουτ, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Σταυρακόπουλος.