Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού τον πρώτο τελικό με τον Παναθηναϊκό, με τις Ερυθρόλευκες να παίρνουν τη νίκη στο κλειστό του Ρέντη με 3-1 και να κάνουν το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Κάρλο Παρίζι μπορεί να έχασε το πρώτο σετ με 25-20, αλλά στη συνέχεια ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και έφτασε με σχετική άνεση στην ανατροπή – νίκη, που της δίνει το πάνω χέρι για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος.

Οι Ερυθρόλευκες έκαναν το 1-0 και την ερχόμενη Τρίτη (3/5) θα τα δώσουν όλα στο κλειστό του Αγίου Θωμά, με στόχο το 2-0, που θα τις φέρει μια νίκη μακριά από την κατάκτηση του τίτλου.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό και προηγήθηκε με 14-10, ενώ λίγο αργότερα βρέθηκε μπροστά με 23-20. Οι Πράσινες παρέμειναν ψύχραιμες και με δύο ακόμα πόντους έφτασαν στο 25-20 και έκαναν το 1-0. Στη συνέχεια όμως οι παίκτριες του Κάρλο Παρίζι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και άρχισαν την αντεπίθεσή τους.

Στο δεύτερο σετ οι Ερυθρόλευκες με πρωταγωνίστρια την Σάλας προηγήθηκαν με 16-11 και λίγο αργότερα με 20-15, με την ομάδα του Πειραιά να κάνει το 25-19 και να φέρνει το ματς στα ίσια. Στο τρίτο σετ τα κορίτσια του Ολυμπιακού προηγήθηκαν με 6-3 και 13-10, αλλά οι παίκτριες του Γκάιτς αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 7-3 πέρασαν μπροστά (16-17).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, με τις Ερυθρόλευκες να κάνουν το 25-23 και το 2-1 στα σετ. Το τέταρτο ήταν ένας… μονόλογος των γηπεδούχων, που βρέθηκαν στο 7-1 και λίγο αργότερα 15-5, με τον Ολυμπιακό να κάνει το 25-8 και το 1-0 στη σειρά των τελικών.

Τα σετ: 20-25, 25-19, 25-23, 25-8