Η Μονακό προσγείωσε ανώμαλα τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, και πήρε μαζί της στη Γαλλία το πλεονέκτημα έδρας στη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας στο δρόμο προς το φάιναλ φορ.

Η εμφατική νίκη της, ανήμερα του επιταφίου, στον Πειραιά (96-72) έφερε τη σειρά στην ισοπαλία (1-1) και οι Ερυθρόλευκοι αν θέλουν να ταξιδέψουν στο Βελιγράδι για το φάιναλ φορ θα πρέπει να νικήσουν τουλάχιστον ένα παιχνίδι στο Πριγκιπάτο (Τετάρτη και Παρασκευή οι αγώνες) για να ξαναφέρουν τη σειρά στο ΣΕΦ για ένα τελικό (5ο) ματς μπολ πρόκρισης.

Και όμως οι Πειραιώτες είχαν ξεκινήσει ιδανικά τον αγώνα λες και ήταν συνέχεια του τελευταίου δεκαλέπτου του πρώτου αγώνα όταν προηγήθηκαν με 16-6 έχοντας εγκλωβίσει και πάλι τον Μάικ Τζέιμς και με τους Μονεγάσκους να έχουν μόλις 1 ασίστ για έξι λάθη σε αυτό το διάστημα.

Ο κόουτς Μπαρτζώκας έκανε και τις πρώτες του αλλαγές για το απαραίτητο φρεσκάρισμα (καθώς οι δύο ομάδες έπαιζαν και πάλι σε λιγότερο από 48 ώρες) αλλά κάπου εκεί…έκλεισε ο διακόπτης. Οι Ερυθρόλευκοι δεν έβρισκαν το καλάθι με τίποτε την ώρα που οι φιλοξενούμενοι σε ένα ρεσιτάλ ομαδικότητας και μάλιστα χωρίς τον Τζέιμς (που είχε μόλις 2 πόντους στο ημίχρονο) με σερί 20-0 προηγήθηκαν 35-21 και έκλεισαν το ημίχρονο με 40-28 με πρωταγωνιστή τον Μπέικον (13π. σε αυτό το διάστημα) την ίδια ώρα που οι Πειραιώτες είχαν 12 λάθη σε αυτό το πρώτο μέρος.

Από τον Ολυμπιακό που είχε ξεχάσει την εξαιρετική του άμυνα στα αποδυτήρια του πρώτου αγώνα, επιθετικά απειλούσε μόνο ο Ντόρσεϊ, αλλά δεν ήταν αρκετό. Όταν μάλιστα άρχισε να πυροβολεί και ο Μάικ Τζέιμς στο δεύτερο ημίχρονο όλα είχαν τελειώσει για τους Ερυθρόλευκους. Οι οποίοι είχαν δεχτεί 54 πόντους σε όλο το παιχνίδι στον πρώτο αγώνα ενώ τώρα οι φιλοξενούμενοι είχαν 69 από το 30ο λεπτό  και 96 συνολικά, υποχρεώνοντας τους Πειραιώτες μόλις στη δεύτερη εφετινή τους ήττα στο ΣΕΦ σε 16 ευρωπαϊκά παιχνιδια.

Από την άλλη πλευρά η ψυχολογία είχε εκτιναχτεί στα ύψη και ο Πάρι Λί σκόραρε τρίποντο και από το…σπίτι του (σε μια φάση πέταξε τη μπάλα για λόμπα για τον ψηλό τον Χάλ, αλλά αυτή κατέληξε στο καλάθι (τρίποντο) !

Ο Μάικ Τζέιμς (23π.) ξεπέρασε στο σκοράρισμα τον Ντουέιν Μπέικον (17π.) αλλά το «κλειδί» για την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς ήταν το πρώτο ημίχρονο όπου έβαλε τις βάσεις για τη νίκη με εξουδετερωμένο τον Τζέιμς.

Ο κόσμος του Ολυμπιακού αποθέωσε τους παίκτες στα τελευταία λεπτά παρά τη βαριά ήττα δείχνοντας ότι πιστεύει σε αυτή την ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 16-10, 28-40, 51-69, 72-96

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 12 (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 λάθη), Λαρεντζάκης, Φαλ 6 (2/2 δίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Σλούκας 9 (2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Βεζένκοβ 14 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Πρίντεζης, Παπανικολάου 12 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ (2/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/3 βολές)

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Λι 8 (1/1 δίποντο, 2/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Μπέικον 17 (6/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Βέστερμαν 4, Τόμας 9 (4/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μότουμ, Μπουτσιέλ, Μοτιεγιούνας 4, Ουαταρά 6 (2), Άντζουσιτς 19 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/6 βολές), Χολ 6, Τζέιμς 23 (3/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 14/22 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 14/23 βολές, 30 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 12 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 20 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 21/32 δίποντα, 13/26 τρίποντα, 15/16 βολές, 28 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 9 επιθετικά), 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 12 λάθη