Στην πρωτεύουσα της μόδας, το Μιλάνο, ο Ολυμπιακός ήταν απολαυστικός και έκανε…πασαρέλα παρασύροντας στο διάβα του την Αρμάνι (93-72).

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα «ξέσπασαν» πάνω στην ομάδα του Ετόρε Μεσίνα βγάζοντας τα σπασμένα για την ήττα από τον Παναθηναϊκό.

Οι Πειραιώτες απέναντι σε ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου, έκαναν απίστευτα πράγματα, ίσως στην κορυφαία τους εμφάνιση εφέτος με ρεκόρ τριπόντων (18) στην ιστορία τους!

Ένας Ολυμπιακός να τον πιείς στο ποτήρι, που έβγαλε αντίδραση για την ήττα του από του

«Ήταν μια ομαδική δουλειά, έχοντας εξαιρετική επιθετική παρουσία στο πρώτο μέρος και πολύ καλή αμυντική στο δεύτερο. Σταματήσαμε τη δημιουργία του Ντιλέινι και του Ροντρίγκες και ήταν μια μεγάλη νίκη που όμως την ξεχνάμε απόψε το βράδυ.  Η βαθμολογία μας είναι πολύ καλή και δεν πρέπει να παραβλέπουμε ότι έχουμε παίξει εκτός έδρας με τις ομάδες που πέρυσι ήταν στο φάιναλ φορ» τόνισε φανερά ικανοποιημένος ο Γιώργος Μπαρτζώκας που είδε τους παίκτες του να πυροβολούν ασταμάτητα το καλάθι της ιταλικής ομάδας.

Είναι χαρακτηριστικό ότι είχαν πετύχει 4 τρίποντα μόλις στο τρίτο λεπτό του αγώνα, ενώ με τον Παναθηναϊκό είχαν τα ίδια σε όλο το 40λεπτο !

Η ελληνική ομάδα τελείωσε με το ασύλληπτο ποσοστό των 18/33 τρίποντα με οκτώ παίκτες να σκοράρουν έξω από τα 6.75 με πρώτους και καλύτερους τους Λαρεντζάκη (5/9) και Ντόρσεϊ (4/6).

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν με 7/8 τρίποντα αλλά δεν εξαργύρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο αντίστοιχα σε διαφορά (προηγήθηκαν 30-25 στο 10’) καθώς δεν λειτουργούσε το ίδιο καλά η άμυνα.

Όμως η επίθεση του Ολυμπιακού ήταν χάρμα ιδέσθαι και έτσι οι Ερυθρόλευκοι με 12 τρίποντα στο ημίχρονο έβαλαν 60 πόντους !

Πάντως το καθοριστικό δεκάλεπτο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο όπου ενώ η Αρμάνι ξεκίνησε με 8-3, ο Ολυμπιακός έπαιξε εκπληκτική άμυνα και την κράτησε μόλις στους 4 πόντους σχεδόν σε επτά λεπτά κρατώντας το +15 (72-57 στο 30’) και όλα είχαν πάρει το δρόμο τους. Εκπληκτικό ξεκίνημα για τον Ντόρσεϊ και αντίστοιχο τελείωμα για τον Λαρεντζάκη (που έδειξε ότι είχε ρόλο για να μπει έστω ένα τρίλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό που είχε «κολλήσει» η ομάδα και το πλήρωσε).

Τρομερός Παπανικολάου στην άμυνα (μαζί και ο Γουόκαπ) εξουδετέρωσε τον Μέλι, ενώ μα ομαδική άμυνα έβγαλαν από το ρυθμό τους Ροντρίγκεθ και Ντιλέϊνι που είναι το «μυαλό» της Αρμάνι.

Ο Ολυμπιακός θα συνεχίσει πλέον το σερί των εκτός έδρας παιχνιδιών αρχικά στο Καζάν με την Ούνιξ και μετά στο Βελιγράδι με Ερυθρό Αστέρα.

Τα δεκάλεπτα: 25-30,45-60,57-72,72-93

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Μέλι 2 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκραντ, Ροντρίγκεθ 8 (2/8 τρίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Ταρζούσκι 3, Ρίτσι, Χολ 3 (1), Ντιλέινι 8 (3/6 δίποντα, 2/2 βολές), Ντάνιελς 5 (1), Σιλντς 26 (6/13 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάινς 5 (2/2 δίποντα, 1/2 βολές, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Ντατόμε 12 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Ντόρσεϊ 14 (0/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Λαρεντζάκης 18 (5/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ), Φαλ 7 (1/2 δίποντα, 5/8 βολές), Σλούκας 7 (0/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ασίστ), Μάρτιν 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές), Βεζένκοβ 12 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 7 (1), Παπανικολάου 6 (2), Ζαν-Σαρλ 2 (5 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 5 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 17/35 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 11/16 βολές, 31 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 13 επιθετικά), 15 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 11/26 δίποντα, 18/33 τρίποντα, 17/20 βολές, 33 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 11 επιθετικά), 19 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη