Εφιάλτες του παρελθόντος είδε να ξυπνούν και πάλι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας με αντίπαλο τον Ολυμπιακό. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ θύμισε κάτι από Σπανούλη, πήγε να πάρει μόνος του το ματς μέσα στην Ρωσία αλλά η «Αρκούδα» πήρε στο τέλος τη νίκη με 88-82 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 4-1 την ώρα που οι Πειραιώτες έπεσαν στο 3-2.

Απίθανη εμφάνιση από τον ομογενή γκαρντ που σταμάτησε στους 32 πόντους με 4/4 δίποντα και 7/10 τρίποντα και λίγο έλειψε να γυρίσει το παιχνίδι στο τέλος. Πολύ καλή παρουσία και από τον Ζαν Σαρλ που είχε 11 πόντους αλλά βοήθησε τα μέγιστα σε άμυνα και επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο. Για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη από την άλλη, μεγάλο ματς έκανε ο Κλάιμπερν με 29 πόντους ενώ από 16 είχαν οι Μπολομπόι και Λούντμπεργκ.

Το μπάσιμο του Ολυμπιακού στο ματς δεν θα μπορούσε να είναι καλύτερο. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησε με το απόλυτο εντός πεδιάς (7/7) στα πρώτα 6’ λεπτά όπου βρέθηκε στο +12 (6-18), με τον Ντόρσεϊ να είναι on fire. Ο ομογενής γκαρντ τα έβαζε από παντού καθώς ξεκίνησε με 4/4 τρίποντα και 14 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, το τέλος του οποίου βρήκε την ΤΣΣΚΑ στο -5 (20-25) κυρίως χάρη στα τρίποντα του Κουρμπάνοφ αλλά και στα πέντε λάθη που είχαν οι «ερυθρόλευκοι».

Οι Πειραιώτες έμειναν στην πολύ καλή εικόνα που είχαν στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου δεκαλέπτου και στο δεύτερο η ΤΣΣΚΑ άρχισε να βρίσκει πολύ εύκολα τον δρόμο για το καλάθι. Με ένα 8-0 η «Αρκούδα» προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς (28-25, 13’), την στιγμή που άρχισε να παίρνει μπρος πίσω από τα 6.75 και ο Σβεντ. Ο Πρίντεζης με δύο σερί καλάθια ισοφάρισε σε 31-31, με καλάθι και φάουλ του Κλάιμπερν η ΤΣΣΚΑ βρέθηκε για πρώτη φορά στο +8 (43-35, 19’) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη (48-38).

Με τρίποντο του Κλάιμπερν η ΤΣΣΚΑ βρέθηκε στο +13 (53-40, 22’) και παγίωσε διψήφια διαφορά στο ματς. Ο Ολυμπιακός έβρισκε με δυσκολία σκορ, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που είχαν «λυθεί» επιθετικά και με δύο βολές του Κουρμπάνοφ προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +17 (66-49, 27’). Ο Ολυμπιακός όμως δεν το παράτησε και με τον Ζαν Σαρλ να δίνει το σύνθημα σε άμυνα και επίθεση κατάφερε να κάνει ένα 10-0 και να μπει ξανά στο παιχνίδι με το τέλος της τρίτης περιόδου (66-59).

Με δύο σερί καλάθια του Ντόρσεϊ ο Ολυμπιακός μεγάλωσε το σερί του στο 14-0 και μείωσε σε απόσταση βολής (66-63, 32’) από την ΤΣΣΚΑ. Κάποια λάθη του Ολυμπιακού όμως αλλά και κάποια μεγάλα σουτ από την ΤΣΣΚΑ με Λούντμπεργκ και Κλάιμπερν, έφεραν τη διαφορά και πάλι σε διψήφια επίπεδα (75-65, 34’). Mε τον Ντόρσεϊ να αρνείται να χάσει, ο Ολυμπιακός μπήκε ξανά στο παιχνίδι μειώνοντας σε 78-71 περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος ενώ έφτασε ακόμη και στο -4 (86-82) στο τελευταίο λεπτό, ωστόσο δεν υπήρχε πλέον χρόνος, με την ΤΣΣΚΑ να παίρνει τη νίκη με 88-82.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 48-38, 66-59, 88-82