Απίθανο πάρτι του Ολυμπιακού μέσα στο ΟΑΚΑ, με τους ερυθρόλευκους να διαλύουν την ΑΕΚ και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια, με το σκορ στο 4-0 υπέρ τους! Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έκανε κυριολεκτικά ό,τι ήθελε την Ένωση στο πρώτο ημίχρονο και εκτός από την τρομερή της εμφάνιση, κατάφερε να γράψει και ένα μοναδικό ρεκόρ!

Για πρώτη φορά στην ιστορία των παιχνιδιών ανάμεσα στις δύο ομάδες, το σκορ του πρώτου 45λεπτου έχει διαφορά τουλάχιστον τεσσάρων γκολ! Ποτέ ξανά στο παρελθόν δεν είχε συμβεί κάτι τέτοιο, με τον Ολυμπιακό να το καταφέρνει και αυτό και να γράφει ακόμη ένα ρεκόρ.

Μάλιστα, οι Πειραιώτες κατάφεραν να σπάσουν το δικό τους ρεκόρ, καθώς στο παρελθόν είχαν καταφέρει να πάνε στα αποδυτήρια δύο φορές με διαφορά τριών τερμάτων. Πιο συγκεκριμένα στα παιχνίδια τους ως γηπεδούχοι εναντίον της ΑΕΚστις 20 Μαρτίου του 2011 (3-0 ημίχρονο/6-0 τελικό) και την 1η Σεπτεμβρίου του 1991 (4-1 ημίχρονο/4-2 τελικό).