Μόνος αυτός. Ο Βασίλης Σπανούλης οδήγησε τον Ολυμπιακό σε σπουδαία νίκη γοήτρου (75-61) επί της πανίσχυρης Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης και απέδειξε ότι μόνο αυτός θα αποφασίσει το πότε θα υπογράψει το φινάλε της καριέρας του.

Ο αρχηγός των Ερυθρολεύκων για μια ακόμα φορά (μετά τον αγώνα με τον Ερυθρό Αστέρα) άλλαξε όλο το ρυθμό σε μια ομάδα που στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα συνυφασμένη με τα μέτρα ασφαλείας για την πανδημία του κορονοϊού.

Καθώς οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έπαιζαν άμυνα με τα μάτια και σε απόσταση ασφαλείας (2 μέτρων) αλλά την ίδια στιγμή κινδύνευαν με…πρόστιμο για άσκοπη μετακίνηση στο ΣΕΦ !

Πολύ απλά διότι μετά το 9-9 στο ξεκίνημα δέχτηκαν ένα 17-0 από την ρωσική ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ και βρέθηκαν πίσω με 26-9.

«Δεν αρχίσαμε καλά, αλλά μιλήσαμε στο ημίχρονο και βγάλαμε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο. Μην ξεχνάμε ότι είμαστε ο Ολυμπιακός και σεβόμαστε αυτόν τον μεγάλο οργανισμό που εκπροσωπούμε. Πρέπει πάντα να τον κάνουμε περήφανο όπως και τον κόσμο μας» τόνισε ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα.

Οι Πειραιώτες δέχτηκαν 28 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (!) αλλά άρχισαν να παίζουν άμυνα από εκεί και πέρα και έβαλαν δύσκολα σε μία εξαιρετική ομάδα που όχι μόνο έχει μπει στα πλέι οφ αλλά διεκδικεί με αξιώσεις την είσοδό της στην πρώτη τετράδα που δίνει και πλεονέκτημα έδρας.

«Στο ημίχρονο απλά είπα στους παίκτες μου ότι δεν χρειάζεται να έχουμε φόβο αλλά να παίξουμε με πίστη και αυτό κάναμε. Ημασταν εξαιρετικοί στην άμυνα και από εκεί ήρθε η νίκη» τόνισε ο κόουτς του Ολυμπιακού Γιώργος Μπαρτζώκας που είδε την αντίπαλό του να ξεκινά με 6/10 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, να φτάνει τα 9/15 τρίποντα στο 14’ αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του την υποχρέωσαν να τα…σπάσει. Είχε 2/20 από εκεί και πέρα ενώ την κράτησαν μόλις στους 5 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο (!) και 20 συνολικά στο δεύτερο μέρος σε μια εκπληκτική παράσταση.

Ο Σπανούλης (16π. με 3/3δ., 3/4τρ.) έκανε τη διαφορά ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι ΜακΚίσικ (13π., 5ρ.) και Βεζένκοφ (13π.). Ομως όλοι έπαιξαν ομαδική άμυνα εξαιρετικά μετά το 12ο-13ο λεπτό.

Ο Κέβιν Πάνγκος που είναι ο ηγέτης της Ζενίτ, άρχισε με 4/4 τρίποντα και στην συνέχεια είχε 1/6 δείγμα του πόσο καλά λειτούργησε η ερυθρόλευκη άμυνα. Ετσι οι πειραιώτες που έχαναν ακόμα και 17 πόντους τελικά νίκησαν και μάλιστα με 14 και τους μένει η πίκρα ότι έχουν αδικήσει τον εαυτό τους όταν έχουν νικήσει δύο φορές μια από τις καλύτερες ομάδες, όπως και άλλες της πρώτης οκτάδας και δεν διεκδικούν πρόκριση από δικά τους λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 15-28, 30-41, 54-56, 75-61

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον, Λαρεντζάκης 5 (1 τρίποντο, 4 κλεψίματα), Σπανούλης 16 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίπντα, 1/2 βολές), Σλούκας 2 (1/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Βεζένκοβ 13 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πρίντεζης 6 (4 ριμπάουντ), Ζαν Σαρλ 6, Τζένκινς 3 (1), Κουφός 4, Έλις 7, ΜακΚίσικ 13 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Πασκουάλ): Ρίβερς 3 (1/5 τρίποντα), Πάνγκος 20 (2/5 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ασίστ, 5 λάθη), Χόλινς 5 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Τόμας (0/3 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μπαρόν 3 (1/7 τρίποντα), Κοστόφ 6 (2), Ζούμπκοφ, Πόιθρες 11 (5/10 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Πονίτκα 10 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Μπλακ, Γκουντάιτις 3

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/33 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 12/14 βολές, 34 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 5 επιθετικά), 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ: 12/26 δίποντα, 11/35 τρίποντα, 4/6 βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη, 2 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 30η αγωνιστική ο Ολυμπιακός θα παίξει με την Άλμπα στο Βερολίνο (18/3 στις 21:30), ενώ η Ζενίτ θα αντιμετωπίσει τη Μπασκόνια στην Αγία Πετρούπολη (18/3 στις 19:00).