Ο Ολυμπιακός γνώρισε μια «γλυκιά» ήττα κόντρα στην Αϊντχόφεν (2-1) και πανηγύρισε ακόμη μια τεράστια πρόκριση χάρη στο «χρυσό» τέρμα του Αχμέντ Χασάν στο 88ο λεπτό στο Phillips Stadion.

Η αποστολή των Πειραιωτών επέστρεψε από την Ολλανδία σήμερα το μεσημέρι, με την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς να έχει εξασφαλίσει την παρουσία της στους «16» του Europa League. Το αξιοσημείωτο είναι πως οι ερυθρόλευκοι έμαθαν για την κλήρωση της επόμενης φάσης μέσα στο αεροπλάνο, λίγα λεπτά πριν προσγειωθούν στο Ελευθέριος Βενιζέλος.

Ο Ολυμπιακός λοιπόν θα βρει απέναντι του και πάλι την Άρσεναλ, έναν χρόνο από τη σπουδαία πρόκριση μέσα στο «Emirates» στην παράταση με το γκολ του Γιουσέφ Ελ Αραμπί, αυτή τη φορά όμως για τους «16» της διοργάνωσης.