Η κλάση του Νεμάνια Νέντοβιτς και η αμυντική λειτουργία (με κορυφαίο σε αυτό το κομμάτι τον Σάντ Ρός) στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν τα στοιχεία που έφεραν τη μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού επί της Μπάγερν (83-76) βάζοντας τέλος σε ένα αρνητικό σερί 4 συνεχόμενων ηττών.

Ο Σέρβος ηγέτης του Παναθηναϊκού «μίλησε» τη στιγμή που η μπάλα…έκαιγε και η Μπάγερν είχε πλησιάσει στο καλάθι (72-70 στο 37’), ενώ πέραν των 17 πόντων (οι 8 εκ των οποίων στο κρίσιμο τελευταίο τρίλεπτο !) είχε γενικότερα πληθωρική παρουσία τόσο στην άμυνα (3 κλεψίματα) όσο και στην οργάνωση (6 ασίστ). Παπαπέτρου και Παπαγιάννης ήταν κατά διαστήματα εξαιρετικοί σε επίθεση και άμυνα ενώ ο Μπέντιλ έκανε από τα καλύτερά του παιχνίδια. Παίκτης-κλειδί όμως κυρίως για την άμυνά του,  ήταν ο Σάντ Ρός που σημείωσε και 14 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο με όπλο την άμυνα, πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα μέχρι και 13 πόντους (26-13 και 35-22) και μάλιστα την πρώτη φορά με ένα εξαιρετικό σερί 21-3 από το 6’ που έχανε με 10-5, έως το 26-13 του 12ου λεπτού και ας είχε ξεκινήσει με 1/6 τρίποντα !

Όμως είχε απενεργοποιήσει τον ηγέτη των Γερμανών, τον Μπλάλντγουιν (πολύ καλή δουλειά ο Μάκ στην άμυνα πάνω του) με τον πρώην άσο του Ολυμπιακού να βγαίνει εκτός κλίματος έχοντας σε αυτό το διάστημα των πρώτων 12 λεπτών 0/6 σουτ και 4 λάθη.

Μάλιστα ο πλουραλισμός στην επίθεση ήταν σημείο αναφοράς για τους Πράσινους καθώς είχαν σκοράρει και οι 10 παίκτες που χρησιμοποίησε ο κόουτς Βόβορας στο πρώτο ημίχρονο και μάλιστα από νωρίς.

Πρώτη φορά ξεκίνησε πενταδάτος στην Ευρώπη ο νεαρός Γιώργος Καλαϊτζάκης ενώ ο συνονόματός του Γιώργος Παπαγιάννης είχε καταλυτική εμφάνιση με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ και εξαιρετική άμυνα και όλα αυτά μόλις στο πρώτο 20λεπτο.

Ουσιαστικά ο Παναθηναϊκός που είχε στο δεύτερο δεκάλεπτο 4/5 τρίποντα θα είχε κλείσει με μεγαλύτερη διαφορά το ημίχρονο (44-35) εάν δεν είχε βρει ρυθμό ο Βλάντιμιρ Λούσιτς (12π. μέσα σε λίγα λεπτά).

Ήταν αυτός – και μετά ο Μπάλντγουιν που βρήκε λίγο ρυθμό στα τελευταία λεπτά του πρώτου 20λεπτου και έτσι οι φιλοξενούμενοι που είχαν «κολλήσει» στους 13 πόντους σε 12 λεπτά σημείωσαν 22 στα τελευταία 8 λεπτά του ημιχρόνου.

Μπαίνοντας δυνατά τόσο ο Νέντοβιτς όσο και ο Σάντ Ρός στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός κρατούσε σταθερά το προβάδισμα (ξέφυγε μέχρι και με 11 πόντους, 53-42 στο 26’) αλλά είχε σοβαρό πρόβλημα κάτω από τα καλάθια καθώς δεν πήρε στο τρίτο δεκάλεπτο ούτε ένα ριμπάουντ !   Μάλιστα ο Ρέινολντς δημιούργησε προβλήματα με απανωτά καλάθια στον Παπαγιάννη (τον άλλαξε με τον Μίτογλου ο κόουτς Βόβορας) ενώ οι Βαυαροί έπαιρναν πόντους και από τον Σίσκο.

Την ίδια στιγμή η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν είχε την εξαιρετική αποτελεσματικότητα του πρώτου ημιχρόνου και κάπως έτσι η Μπάγερν πλησίασε στο τρίποντο (62-59 στο 32’) και απειλούσε.

Εκεί πήραν μεγάλα σούτ ο Σαντ Ρός και ο Παπαγιάννης, αλλά το ζητούμενο ήταν η άμυνα και αυτή θα έκρινε τελικά το παιχνίδι.

Τη στιγμή πάντως που οι Γερμανοί μείωσαν στο καλάθι 72-70 (37’) «μίλησε» ο κορυφαίος παίκτης του Παναθηναϊκού ο Νεμάνια Νέντοβιτς που με ένα τρίποντο και ένα πολύ δύσκολο δίποντο έκανε το 77-70 και «καθάρισε» τον αγώνα.

Παναθηναϊκός (22/39 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 9/12 βολές, 31 ριμπάουντ (21+10), 21 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 9 λάθη): Μακ 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ασίστ), Παπαγιάννης 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης 2, Παπαπέτρου 12 (3/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καλαϊτζάκης 4, Νέντοβιτς 17 (5/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουάιτ 5 (1), Μήτογλου 3, Μπεντίλ 9 (1), Σαντ Ρος 14 (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη).

Μπάγερν (18/38 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 19/21 βολές, 34 ριμπάουντ (23+11), 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 16 λάθη):

Γουάιλερ Μπαμπ 9 (1/6 σουτ, 4 ριμπάουντ), Μπάλντουιν 12 (3/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ασίστ, 7 λάθη), Ρέινολντς 12 (6/10 δίποντα), Τόμας, Λούτσιτς 20 (3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Φλακαντόρι, Αμέιζ, Τσίπσερ 11 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σίσκο 9 (1), Ραντόσεβιτς 3.