Εύκολα και απλά, οι Λος Άντζελες Λέικερς… καθάρισαν τους Ρόκετς στο 4ο ματς της σειράς και βρίσκονται μόλις μια νίκη μακριά από τους τελικούς της Δυτικής Περιφέρειας.

Η ομάδα του Βόγκελ επικράτησε με σκορ 110-100, έκανε το 3-1 και είναι πλέον πολύ κοντά στην… πηγή. Από το πρώτο λεπτό, οι «Λιμνάνθρωποι» έδειξαν ποιος είναι το αφεντικό στο ματς, μην αφήνοντας πολλά περιθώρια στην παρέα του Τζέιμς Χάρντεν.

Σε όλη την διάρκεια του Game 4, οι Λέικερς βρίσκονταν μπροστά στο σκορ και μόνο στην τέταρτη περίοδο πήγαν να βγάλουν μόνοι τους τα… μάτια τους. Οι Ρόκετς έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 22-4, συμμαζεύοντας κατά πολύ την διαφορά. Στα 45΄΄, με το σκορ στο 100-105, ο Καρούσο σημείωσε καθοριστικό τρίποντο, βάζοντας ταφόπλακα στα όνειρα του Χιούστον.

Φυσικά, για τους Λέικερς ξεχώρισαν οι ΛεΜπρόν Τζέιμς και Άντονι Ντέιβις. Ο Βασιλιάς έκανε τρομερό ματς, με 16 πόντους, 15 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ ο σέντερ του Λος Άντζελες είχε 29 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Από την άλλη, για το ηττημένο Χιούστον, ο Ουέστμπρουκ είχε 25 πόντους, ο Χάρντεν 21 πόντους και 10 ασίστ και ο Γκόρντον πρόσθεσε 19 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-26, 41-57, 70-86, 100-110