«Μάχη» αιωνίων σήμερα, απόγευμα Κυριακής (12/7, 18:30).

Στο Μαρούσι θα αναμετρηθούν Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός για τον δεύτερο τελικό των play off της Volley League. Ένα ματς το οποίο είτε θα κρίνει τον τίτλο του πρωταθλητή, είτε θα φέρει παράταση στην στέψη.

Οι «πράσινοι» νίκησαν εύκολα στον πρώτο τελικό, με 3-0 σετ στο Ρέντη και με αυτόν τον τρόπο απέκτησαν προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου. Τελευταία φορά που ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στην κορυφή του ελληνικού βόλεϊ ήταν πριν από 14 χρόνια, το 2006! Πλέον, βρίσκεται πιο κοντά από ποτέ στο 19ο πρωτάθλημα της ιστορίας του.

Από την άλλη πλευρά, ο Ολυμπιακός χρειάζεται οπωσδήποτε νίκη. Ένα break στο break θα δώσει την ευκαιρία στην ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ να ισοφαρίσει και να διεκδικήσει τον τίτλο στην έδρα της. Το κλειστό «Μελίνα Μερκούρη».

Οι «ερυθρόλευκοι» πρέπει να κάνουν κόντρα στον Παναθηναϊκό, ό,τι κατάφεραν και στους ημιτελικούς με τον Φοίνικα Σύρο. Μία ανατροπή από 1-0 σε 2-1. Για να πανηγυρίσουν το 30ο πρωτάθλημα συνολικά και 3ο συνεχόμενο.