Μεγάλο ματς έγινε στο «Staples Center» με τις δύο ομάδες που έχουν τα καλύτερα ρεκόρ στο NBA να συγκρούονται. Νικητές στην σπουδαία «μάχη» αναδείχθηκαν οι Λέικερς που επικράτησαν με 113-103 κι έφτασαν στο 48-13 ενώ οι Μπακς έπεσαν στο 53-10 παρά τη μεγάλη εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο όπου στη μεγαλύτερη διάρκειά του τα «Ελάφια» είχαν ένα μικρό προβάδισμα, η ολοκλήρωση των πρώτων 24 λεπτών όμως βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 48-48.

Εκεί που κρίθηκε το ματς ήταν στην τρίτη περίοδο όπου οι Λέικερς κυριάρχησαν, προηγήθηκαν ακόμη και με 15 πόντους (85-70) κι έφτασαν τελικά στη νίκη με 113-103. Ο Γιάννης έκανε τα πάντα στα 36 λεπτά που έμεινε στο παρκέ αφού κατέγραψε 32 πόντους με 10/21 σουτ (1/6 τρίποντα), 11/14 βολές, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο. Αλλά ήταν μόνος.

Από την άλλη, ο ΛεΜπρόν πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση με 37 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα ενώ πολύ καλός ήταν κι ο Ντέιβις με 30 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 19-22, 48-48, 87-76, 113-103