Ασταμάτητος! Μόνο έτσι μπορεί να χαρακτηριστεί ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με τον περσινό MVP του NBA να οδηγεί τους Μπακς σε ακόμη μία νίκη, με 119-110 μέσα στο Κλίβελαντ. Είναι η δέκατη σερί νίκη για τα «Ελάφια» που βασίστηκαν και πάλι στον ηγέτη τους με τον «Greek Freak» να πετυχαίνει για 19η σερί φορά double double δείχνοντας ότι και φέτος θα είναι από τα μεγάλα φαβορί για το βραβείο του πολυτιμότερου στο κορυφαίο πρωτάθλημα του κόσμου. Στο 16-3 πλέον οι Μπακς, στο 5-14 οι Καβαλίερς.

Οι Μπακς ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο ημίχρονο και φάνηκε πως θα «καθάριζαν» εύκολα το ματς αφού είχαν το προβάδισμα διαρκώς, φτάνοντας μάλιστα και στο +22 (65-43) δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος όμως μάλλον χαλάρωσαν θεωρώντας πως το ματς είχε κριθεί και αυτό έβαλε ξανά τους Καβαλίερς στο ματς.

Η τρίτη περίοδος βρήκε τους Καβς στο -10 (89-99) με το παιχνίδι να… μυρίζει πλέον ντέρμπι κάτι που έγινε στην τελευταία περίοδο όταν οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι και στο -3 (106-109) τρία λεπτά πριν το τέλος. Εκεί ανέλαβε δράση ο Γιάννης που με συνεχόμενους πόντους τελείωσε το ματς δίνοντας στην ομάδα του την δέκατη συνεχόμενη νίκη της (για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 1985-86).

Ο Αντετοκούνμπο ήταν φυσικά ο κορυφαίος για τους Μπακς με 33 πόντους (3/4 βολές, 12/18 δίποντα, 2/8 τρίποντα), 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα ενώ ο Χιλ είχε 18 πόντους.

Για το Κλίβελαντ ο Γκάρλαντ είχε 21 πόντους, ο Οσμάν 20 και ο Νανς 18 πόντους.