Διαβάζεις στη στατιστική 26 πόντοι, με 9/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 9 ριμπάουντ και 35 στο σύστημα αξιολόγησης, βλέπεις ότι όλα αυτά τα έκανε ο Ζακ ΛεΝτέι και σκέφτεσαι «δεν μπορεί, πλάκα μας κάνεις».

Κι όμως ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού μετατράπηκε σε… δήμιο της Ρεάλ και ηγέτη της Ζαλγκίρις, στην τεράστια (από κάθε άποψη) νίκη των Λιθουανών (86-73).

Οι Μαδριλένοι δεν βρέθηκαν σε καλή βραδιά κι είναι ενδεικτικό πως μοναδικός παίκτης που είχε διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Ράντολφ.

Βεβαίως για 30 λεπτά ήταν μπροστά στο σκορ, έδειχναν πως θα δώσουν τη μάχη μέχρι το τέλος, όμως κατέρρευσαν στην τέταρτη περίοδο και παραδόθηκαν στις διαθέσεις των γηπεδούχων, οι οποίοι πέτυχαν σε αυτό το διάστημα 29 πόντους και δέχθηκαν μόλις 13!

Έτσι, η Ζαλγκίρις πέτυχε την πρώτη της νίκη στη φετινή Euroleague υποχρεώνοντας παράλληλα τη Ρεάλ στην πρώτη της ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 38-34, 57-60, 86-73

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Γουόλκαπ 6, Πέρεζ 5 (1), Λεκαβίτσιους, Χέις 15 (3), Γιανκούνας 6, Μιλάκνις, ΛεΝτέι 26 (1), Λαντέιλ 5 (1), Γκριγκόνις 13 (1), Ουλανόβας 10 (1).

Ρεάλ (Λάσο): Κοζέρ 6, Ράντολφ 15 (3), Φερνάντεθ 2, Καμπάσο 9 (1), Λαπροβίτολα 5 (1), Ρέγιες, Ντεκ 7, Κάρολ 7 (1), Ταβάρες, Γιουλ 9 (1), Μίκι 6, Τέιλορ 7 (1).