30oC
News Now
Εθνική : Στους «16» με ηγέτη Γιάννη και «καμπανάκι» για την άμυνα
Ομάδα

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πετυχαίνει double double (24 πόντους, 10 ριμπάουντ) η Ελλάδα νίκησε 103-97 τη Νέα Ζηλανδία και προκρίθηκε στους «16» του Μουντομπάσκετ

Η Νέα Ζηλανδία αποδείχθηκε πολύ σκληρό καρύδι αλλά η Ελλάδα κατάφερε να πάρει τη νίκη με 103-97 και να προκριθεί στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Μια εμφάνιση πάντως που δεν αφήνει και πολλά περιθώρια για να ελπίζουμε στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσουμε ΗΠΑ και Τσεχία και θα πρέπει η ομάδα του Θανάση Σκουρτούπολου να παρουσιαστεί πολύ βελτιωμένη κυρίως στο αμυντικό κομμάτι αν θέλει να έχει συνέχεια στην διοργάνωση.

Κορυφαίος για την Ελλάδα ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που πέτυχε double double με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ διψήφιοι ήταν επίσης οι Παπαπέτρου (16π.), Καλάθης (14π., 5ασ.), Πρίντεζης (13π.) και Θανάσης Αντετοκούμπο (10π.). Από την άλλη πολύ μεγάλο ματς έκανε ο εκπληκτικός Κόρι Γουέμπστερ που πέτυχε 31 πόντους με 7 στα 12 τρίποντα και δεν άφηνε την Εθνική μας σε ησυχία κάθε φορά που επιχειρούσε να ξεφύγει στο σκορ. Επόμενος αντίπαλος για την Ελλάδα, στο νέο όμιλο που σχηματίζεται πλέον, οι ΗΠΑ το Σάββατο.

To ματς

Δυνατά ξεκίνησε το ματς η Εθνική μας με τον Γιάννη να παίρνει το όπλο του και με 7 δικούς του πόντους να δίνει προβάδισμα με 11-4 στο 3΄ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Σε εκείνο το σημείο η Νέα Ζηλανδία πήρε τάιμ άουτ και με την επιστροφή εμφανίστηκε μεταμορφωμένη. Με μπροστάρη τον Κόρεϊ Γουέμπστερ που τα έβαζε από παντού στο πρώτο ημίχρονο «έτρεξε» ένα σερί 10-0 και προηγήθηκε με 11-14 στο 6΄.

Με τρίποντο του Παπαπέτρου και δύο βολές του Γιάννη η Ελλάδα προηγήθηκε και πάλι, με 16-14 και δεν ξανακοίταξε πίσω. Νέο τρίποντο του Παπαπέτρου και δύο γρήγορα καλάθια από διαδοχικά κλεψίματα του Καλάθη έφεραν το σκορ στο 25-17 δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Εθνική στο +9 (28-19) χάρη σε τρίποντο του Σλούκα από την κορυφή που ήταν και το τέταρτο σε εννιά προσπάθειες για την «γαλανόλευκη» μέχρι εκείνο το σημείο.

Το καλάθι του Τάι Γουέμπστερ έκανε το 28-21 με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου αλλά πέντε σερί πόντοι από Σλούκα και Μπορούση έκαναν το 33-21 (12΄) για την Ελλάδα που προηγήθηκε για πρώτη φορά με 12 πόντους.

Στο επόμενο διάστημα χάρη στον Κόρεϊ Γουέμπστερ η Νέα Ζηλανδία κατάφερε να μειώνει τη διαφορά που στο 17΄ έφτασε στους 6 (42-36). Ο Πρίντεζης σκόραρε για το 44-36, ο Γιάννης ευστόχησε σε μία βολή αλλά νέο τρίποντο από τον Γουέμπστερ έφερε και πάλι το ματς στους πέντε πόντους (45-40) στο 18΄. Πρίντεζης, Καλάθης και Γιάννης σκόραραν και το ημίχρονο βρήκε την Εθνική στο 51-44 με πολλές λύσεις στην επίθεση αλλά και θέμα με την αντιμετώπιση του Κόρεϊ Γουέμπστερ.

Δεν μπορούσε να ξεφύγει η Εθνική

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα προσπάθησε να ξεφύγει στο σκορ αλλά η Νέα Ζηλανδία κατάφερνε να μένει κοντά. Ο Θανάσης με τρίποντο έκανε το 56-46 στο 21’ αλλά ο Γουέμπστερ ήταν σε μεγάλη μέρα. Με ένα ακόμη τρίποντο έκανε το 59-51 στο 24’ κι εκεί ανέλαβε ο Καλάθης. Με τρίποντο και καλάθι στον αιφνιδιασμό έφερε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +13 με 64-51 στο 25΄.

Ο Γιάννης πέρασε στον πάγκο και η Νέα Ζηλανδία μείωσε και πάλι το σκορ κάτω από τους 10 και συγκεκριμένα στο 66-60 στο 28΄. Τρεις βολές του Παπανικολάου και τρίποντο από τον Αμπερκρόμπι διατήρησαν στο +6 τη διαφορά (69-63) με την Εθνική να βλέπει την αντίπαλό της να μαζεύει το σκορ κάθε φορά που επιχειρούσε να ξεφύγει. Η Τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Ελλάδα μπροστά με 71-66 και όλα να κρίνονται πλέον στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Δύο τρίποντα από τον Παπαπέτρου κι ένα από τον Πρίντεζη έδωσαν ανάσα στην Εθνική που ξέφυγε ξανά με 12 πόντους (80-68 στο 33΄). Με ένα επιμέρους 2-9 η Νέα Ζηλανδία κατέβασε και πάλι τη διαφορά στους πέντε πόντους (82-77, 35΄). Ο Γιάννης με γκολ-φάουλ έκανε το 85-77 και ο Καλάθης από τα 6 μέτρα το 87-79 στο 37΄. Ο Γιάννης με βολές, ο Παπανικολάου με δίποντο και ο Καλάθης με τρίποντο έφεραν το σκορ στο 94-84 για την Ελλάδα που «καθάρισε» το ματς και την πρόκριση. Κάποια καλάθια και βολές εκατέρωθεν μέχρι το τέλος δεν άλλαξαν τίποτα με το τελικό 103-97 να δίνει την νίκη-πρόκριση στην Εθνική που πρέπει να βελτιωθεί πολύ αμυντικά αν θέλει να έχει ελπίδες στην επόμενη φάση που θα αντιμετωπίσει ΗΠΑ και Τσεχία.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 51-44, 71-66, 103-97