Οι Θάντερ υποδέχτηκαν στην Chesapeake Energy Arena της Οκλαχόμα τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς που βρίσκονταν ήδη μπροστά με 2-0 στη σειρά.

Οι γηπεδούχοι δεν ξεκίνησαν καλά στο ματς και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 22-21 στην πρώτη περίοδο. Σταδιακά όμως τα σουτ άρχισαν να μπαίνουν, επίθεση και άμυνα ρόλαραν και τελικά το Πόρτλαντ βρέθηκε στο -10 (49-39) στη λήξη του ημιχρόνου.

Η διαφορά για την Οκλαχόμα έφτασε στο τρίτο δωδεκάλεπτο μέχρι και το +16 (61-45), αλλά ο τρομερός Λίλαρντ που πέτυχε 25 πόντους στο διάστημα αυτό κατάφερε να μειώσει τη διαφορά για την ομάδα του στο 86-82.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι Μπλέιζερς ισοφάρισαν σε 89-89, αλλά σήμερα ήταν η μέρα των Θάντερ. Τα τρίποντα έμπαιναν (15/29) και τελικά οι παίκτες του Ντόνοβαν βγάζοντας εγωισμό επικράτησαν με 120-108 και παρέμειναν ζωντανοί στη διεκδίκηση της πρόκρισης σε μια σειρά που δείχνει να έχει πολύ δρόμο ακόμα.

Ο Γουέστμπρουκ ήταν ο καλύτερος όλων για τους νικητές (33π/11 ριμπ) με τον Τζορτζ να ακολουθεί (22π/6 ριμπ/6 ασίστ) και τους Γκραντ (18π), Σρέντερ (17π) και Άνταμς (10π/7 ριμπ) να βάζουν το λιθαράκι τους.

Για το Πόρτλαντ ο Λίλαρντ ήταν το αντίπαλον δέος τους Γουέστμπρουκ (32π/6 ασίστ), αλλά πέραν των ΜακΚόλουμ (21π/7 ριμπ/7 ασίστ) και Καντέρ (19π) οι υπόλοιποι υστέρησαν στο παρκε.