Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 89-53 του Σπόρτιγκ στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και έφτασαν στην 109η συνεχόμενή τους νίκη σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις. Συγκεκριμένα αυτό ήταν το 93ο ροζ φύλλο αγώνα του στο πρωτάθλημα.

Οι Ερυθρόλευκοι έπαιξαν όμορφο μπάσκετ και προσέφεραν θέαμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού. Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου με 17 πόντους, ενώ ακολούθησε η Αγγελική Νικολοπούλου με 12 πόντους.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 27-18 υπέρ των Ερυθρόλευκων. Στη συνέχεια και με σπασμένα τα φρένα οι αθλήτριες του Παντελάκη ξέφυγαν με 12 πόντους (31-19) έπειτα από εύστοχο δίποντο και πάλι από την Σταμολάμπρου, με την Ελληνίδα γκαρντ να πετυχαίνει και το 36-22.

Η διαφορά δεν άργησε να φτάσει τους 19 πόντους (41-33) με 4:29 για τη λήξη του ημιχρόνου, με την Σωτηρίου να ευστοχεί από τα 6,75μ για το 44-22. Η Παυλοπούλου ευστόχησε με τη σειρά της από το τρίποντο για το 49-27, με την ομάδα του Σπόρτιγκ να μειώνει προσωρινά. Οι αήττητες νταμπλούχες Ελλάδας παρέμειναν σε αυτόν τον ρυθμό στην επίθεση, η Τόμας αρχικά διαμόρφωσε το 53-31, με το ημίχρονο να τελειώνει στο +20 (53-33) για τον Ολυμπιακό!

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Τόμας έστειλε τη διαφορά στους 25 πόντους (60-35) και λίγο αργότερα η Λίτση από κοντά έδωσε απόσταση 29 πόντων για την ομάδα του Πειραιά (66-37). Το ντράιβ της Σπυριδοπούλου έκανε το 70-39 και τίποτα δεν άλλαξε στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο.

Η Σταμολάμπρου εκτόξευσε τη διαφορά στους 40 πόντους (82-42) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Ο Σπόρτιγκ έτρεξε ένα μικρό σερί, για να ακολουθήσουν οι βολές της Τίκβιτς και το τρίποντο της Τόμας για το 86-48 με 2 λεπτά για το τέλος του ματς, με τον Ολυμπιακό να κατακτάει και αυτή τη νίκη και να παραμένει αήττητος στο πρωτάθλημα!

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 53-33, 70-39, 89-53

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 10 (2/3 διπ., 4 ασ.), Σταμάτη 8 (2/3 τρ.), Αυτζή 3 (1/3 τρ., 2 ασ.), Σπυριδοπούλου 10 (5/6 δίπ., 4 ριμπ.), Παυλοπούλου 8 (2/2 τρ., 3 ασ.), Νικολοπούλου 12 (3/3 τρ., 2/3 τρ., 2 ριμπ.), Σωτηρίου 4 (6 ριμπ.), Τίκβιτς 9 (3/7 δίπ., 9 ριμπ.), Λίτση 2, Τζόνσον 6 (3/5 διπ., 4 ριμπ., 4 ασ., 4 κλεψ.), Κοσμά, Σταμολάμπρου 16 (4/4 δίπ., 3/8 τρίπ.

Σπόρτιγκ (Σόφτσης): Νίξινα 2, Μαγγίνα 2, Λιούις 4, Σαλιάι, Φουράκη 6, Ράιτ 11 (2), Μούρερ 26 (1), Μαρίνη.