Σαρωτική η Στουτγκάρδη, στην πιο καλή φετινή της εμφάνιση συνέτριψε με 5-1 το Ανόβερο, για την 24η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα και πρόσθεσε τρεις πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Μόλις στο 4ο λεπτό άνοιξαν το σκορ οι γηπεδούχοι. Ενώ ο χορός των γκολ έκλεισε στο 81ο λεπτό όταν διαμορφώθηκε το τελικό 5-1. Από δύο γκολ σημείωσαν οι Καμπάκ και Ζούμπερ και ένα ο Μάριο Γκόμεζ.

Ο Τζόναθας πέτυχε το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους. Ο «δικός μας» Τάσος Δώνης χρησιμοποιήθηκε μόνο στο τέλος του αγώνα, καθώς μπήκε στο 88΄ στην θέση του Εσβεϊν.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Άουγκσμπουργκ-Ντόρτμουντ 2-1 (24΄, 68΄ Γουόν-Γι – 81΄ Αλκάθερ)

Σάλκε-Φορτούνα Ντίσελντορφ 0-4 (35΄ πεν. Λουκεμπάκιο, 62΄, 84΄ Κοβνάτσκι, 68΄ Ράμαν)

Λεβερκούζεν-Φράιμπουργκ 2-0 (4΄ Αράνγκις, 73΄ Μπέιλι)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Χοφενχάιμ 3-2 (20΄ Ρέμπιτς, 89΄ Χάλερ, 90΄+5 Πασιένσια – 43΄ Ζοέλιντον, 60΄ Μπελφοντίλ)

Χέρτα Βερολίνου-Μάιντς 2-1 (50΄ Γκρούγιτς, 60΄ Σταρκ – 46΄ αυτ. Σταρκ)

Νυρεμβέργη-Λειψία 0-1 (40΄ Κλόστερμαν)

Γκλάντμπαχ-Μπάγερν Μονάχου 1-5 (37΄ Στιντλ – 2΄ Χάβι Μαρτίνεθ, 11΄ Μίλερ, 47΄, 90΄+1 πεν. Λεβαντόφσκι, 75΄ Γκνάμπρι)

Στουτγκάρδη-Ανόβερο 5-1 (4΄ Μάριο Γκόμεζ, 16΄, 45΄ Καμπάκ, 78΄, 81΄ Ζούμπερ – 68΄ Τζόναθας)