Στο 12-12 ανέβασε το ρεκόρ της Μπάγερν μετά την εκτός έδρας νίκη της με 89-75 κόντρα στη Μπουντούτσνοστ και συνεχίζει να παλεύει για την είσοδο στα πλέι οφ.

Η Μπάγερν ξεκίνησε από την αρχή δυναμικά στην αναμέτρηση και χάρη στο καλάθι του Λούτσιτς προηγήθηκε με 6-11 στο 3′. Οι Βαυαροί είχαν τον έλεγχο του αγώνα χωρίς βέβαια να χτίζουν μια διαφορά ασφαλείας. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 8 πόντους (17-25) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και οι Μαυροβούνιοι αναζητούσαν λύσεις στην επίθεσή τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και στις δύο πλευρές του παρκέ και ισοφάρισαν τρία λεπτά πριν το ημίχρονο με τον Μπάροβιτς. Μάλιστα οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο (44-41) υπέρ τους.

Η Μπουντούτσνοστ είχε 20 ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο, στατιστικό στοιχείο που την βοήθησε να μαζέψει το σκορ και εν τέλει να προηγηθεί.

Στην τρίτη περίοδο, οι Βαυαροί μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και κατάφεραν να χτίσουν διψήφια (51-61) με το καλάθι του Λούτσιτς. Οι γηπεδούχοι δεν έριξαν λευκή πετσέτα και μείωσαν σε (59-66) με τους 5 σερί πόντους του Γκόρντιτς.

Με ψυχραιμία και σωστές επιλογές στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η Μπάγερν έφτασε τη διαφορά στο 67-81 στο 36′ με τον κορυφαίο Λούτσιτς να κλειδώνει το ματς με τρίποντο για το 73-86 δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα.

Με το αποτέλεσμα αυτό οι πρωταθλητές Γερμανίας ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 12-12 και «έπιασαν» στην βαθμολογία την 8η Μπασκόνια υστερώντας σε ισοβαθμία. Η Μπουντούτσνοστ από πλευράς της υποχώρησε στο 6-18.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 44-41, 59-66, 75-89