Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς υποδέχτηκαν στην Oracle Arena τους Μαϊάμι Χιτ. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με πολλά γκάζια στην αναμέτρηση για να προηγηθούν γρήγορα με 26-7 στα μέσα του πρώτου δωδεκάλεπτου. Οι παίκτες του Στιβ Κερ όμως δεν πανικοβλήθηκαν και άρχισαν ροκανίζουν τη διαφορά. Έφτασαν μάλιστα στο -5 (59-54) στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και έδειξαν ικανοί να τελειώσουν το ματς, όταν με ένα επί μέρους 36-23 έκλεισαν την περίοδο στο υπέρ τους 90-82. Το Μαϊάμι όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, αφού αντέδρασε και όχι μόνο μείωσε αλλά έφτασε να προηγείται με +3 (118-115) λίγο πριν τη λήξη.

Ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ όμως και ένα φάουλ στον Κάζινς ήταν αρκετά για να ηττηθούν οι παίκτες του Σπόελστρα παρά την πολύ καλή προσπάθεια. Ο Ντουράντ σούταρε για τρεις αλλά αστόχησε, ο Boogie Man πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ και με δύο βολές έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 120-118, μιας και ο Γουέιτερς αστόχησε στο τρίποντο της νίκης.

Πρώτοι στη Δύση οι Γουόριορς που έχουν και το δεύτερο καλύτερο ρεκόρ της Λίγκας (40-15), με πρωταγωνιστές στο ματς αυτό τους Ντουράντ (39π με 16/24 σουτ), Τόμπσον (29π με 6/13 τρίποντα) λαο Κάρι (25π με 5/10 τρίποντα). Παραμένουν εντός 8άδας στην Ανατολή οι Χιτ (8οι με ρεκόρ 25-29), με τον Ρίτσαρντσον (37π με 14/22 σουτ) να κάνει μεγάλο ματς και τους Γουέιτερς (24π), Γουίνσλοοου (22π) και Γουάιτσαϊντ (13π/14 ριμπ) να είναι άξιοι συμπαραστάτες.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-34, 54-59, 90-82, 120-118