Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο άφησε πίσω του την άσχημη εμφάνισή του στον αγώνα με τους Ιντιάνα Πέισερς και, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ καριέρας του στην επίθεση, οδήγησε το Μιλγουόκι στη νίκη 114-102 επί των Καβαλίερς στο Κλίβελαντ.

Παρότι οι Μπακς αγωνίστηκαν χωρίς δύο βασικούς τους (Κρις Μίντλετον, Μάλκολμ Μπρόγκντον), ο «Giannis» πήρε στις πλάτες του την ομάδα και τελείωσε το παιχνίδι με 44 πόντους (14/19 δίποντα, 16/21 βολές), ενώ «άγγιξε» το τριπλ νταμπλ φίγκιουρ, καθώς είχε ακόμη 14 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κοψίματα και 4 λάθη στα 37 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα που αγωνίστηκε.

«Πρέπει να αφήσεις αυτό το παιχνίδι στο παρελθόν. Το αφήνεις πίσω και προχωράς μπροστά» δήλωσε μετά το ματς ο «Greek Freak», ο οποίος έφτασε τα 20 «νταμπλ νταμπλ» στη σεζόν, ενώ παραδέχθηκε ότι γνώριζε τη στατιστική του στον αγώνα: «Σε κάποιο σημείο στο παιχνίδι, συνειδητοποιείς ότι έχεις πετύχει πολλούς ποντους και κοιτάζεις τον πίνακα, αλλά συνήθως δεν τον κοιτάω καν!».

Στο μεταξύ, το Γκόλντεν Στέιτ τα βρήκε… σκούρα απέναντι στους Κινγκς στο Σακραμέντο, καθώς βρέθηκε να χάνει 123-113, τρία λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα. Όμως, οι πρωταθλητές δεν παρέδωσαν τα όπλα και με επιμέρους σκορ 17-2 πανηγύρισαν τη νίκη με 130-125. Ο Στεφ Κάρι ήταν ο πρώτος σκόρερ των Ουόριορς, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 35 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Κέβιν Ντουράντ (33) και Κλέι Τόμπσον (27). Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε για 14 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα με τους Κινγκς χωρίς να κάνει προσπάθεια για σουτ, ενώ είχε απολογισμό 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Από εκεί και πέρα, οι Σέλτικς έφτασαν τις οκτώ σερί νίκες, με τελευταίο «θύμα» τους την Ατλάντα. Οι «Κέλτες» επιβλήθηκαν εύκολα στη Βοστώνη με 129-108, έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με κορυφαίο τον Κάιρι Ίρβινγκ που σημείωσε 24. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ αγωνίστηκε για 12 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα με τους Χοκς και τελείωσε το παιχνίδι με 6 πόντους (1/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη.

Τέλος, η Νέα Υόρκη νίκησε στην παράταση 126-124 τους Χόρνετς στη Σάρλοτ, μολονότι δύο λεπτά μετά την έναρξη του τέταρτου δωδεκάλεπτου βρέθηκε να χάνει με 16 πόντους διαφορά (98-82). Οι Νικς είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, κορυφαίος εκ των οποίων ήταν ο Εμάνουελ Μουντιέι με 34.