Αν και η Μπασκόνια μπήκε με +7, 55-48, στην 4η περίοδο, γνώρισε εν τέλει την ήττα με 74-72 από τη Φενερμπαχτσέ στη Βιτόρια, στον αγώνα με τον οποίο «έπεσε η αυλαία» της 6ης αγωνιστικής στη Euroleague. Το ματς ήταν… θρίλερ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο από το εναρκτήριο τζάμπολ. Μετά το 70-69 από τον Σενγκέλια, όμως η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς απάντησε με 5 εύστοχες βολές (2/2 από τον Κάλινιτς, 1/2 του Σλούκα και 2/2 από τον Ντατομε). Στα 6΄΄, ο Πατρίτσιο Γκαρίνο μείωσε για τους γηπεδούχους, αλλά η Μπασκόνια συμβιβάστηκε στην 4η ήττα της. Για τη Φενέρ, οι Ντατομε και Λοβέρν είχαν 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ Ντιόπ (17π.) και Σενγκέλια (15π.) ξεχώρισαν από τους Βάσκους.

Ερτέλ (18π.), Σίνγκλετον (16π.) και Τόμιτς (16π.) οδήγησαν την Μπαρτσελόνα σε «διπλό» στη Μόσχα, 87-80, επί της Κίμκι. Οι Καταλανοί πάτησαν γκάζι στην 3η περίοδο, όταν οικοδόμησαν διαφορά (59-67 στο 30ο λεπτό), αλλά ο «συνήθης ύποπτος» Αλεξέι Σβεντ (27π., 6ασ.) μείωσε σε 66-72 και ο Μόνια «έγραψε» και το -3 (71-74) για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Σίνγκλετον με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα διαμόρφωσε το 78-82 στο 38ο λεπτό, ενώ ο Σβεντ αποδείχτηκε… μοιραίος για τους γηπεδούχους, όταν αστόχησε σε τρίποντο, 25 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Αυτή ήταν η 4η διαδοχική νίκη της ομάδας του Σβέτσλαβ Πέσιτς, κάτι που πετυχαίνουν πρώτη φορά με το νέο σύστημα διεξαγωγής της EuroLeague! Η προηγούμενη καλύτερη επίδοση ήταν οι έξι συνεχόμενες νίκες, τη σεζόν 2015-16. Η ρωσική ομάδα στον αντίποδα μετρά μόλις μία νίκη φέτος στη διοργάνωση.

«Διπλό» πήρε και η Ζαλγκίρις στην Ποντγκόριτσα, 72-60, επί της χωρίς νίκη σε 6 αγωνιστικές Μπουντούτσνοστ. Η ομάδα του Κάουνας έφτασε τις 3 νίκες, τις οποίες έχει σημειώσει εκτός έδρας. Ο Μπράντον Ντέιβις σημείωσε 20 πόντους, ενώ αφανής ήρωας με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ ήταν ο Αντάνας Καβαλιάουσκας για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Οι Λιθουανοί είχαν 20 ασίστ έναντι 12 της ομάδας του Μαυροβούνιου, αλλά και 16/17 βολές με τους γηπεδούχους να μετρούν 8/17 από τη γραμμή του φάουλ. Πρώτος σκόρερ των ηττημένων αναδείχτηκε ο Άλεν Όμιτς (16π.).