Στα σκουπίδια πέταξε ήδη μια από τις δύο πολύ μεγάλες εκτός έδρας νίκες του σε Μόσχα και Βιτόρια ο Ολυμπιακός, ξεκινώντας με το αριστερό τις εντός έδρας υποχρεώσεις του στην Ευρωλίγκα.

Η Αρμάνι Μιλάνο πέρασε σαν σίφουνας από το ΣΕΦ (99-75) πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη στην ιστορία της στο φαληρικό στάδιο σε εννέα συναντήσεις, αλλά την πιο επιβλητική στην ιστορία της κόντρα στους Πειραιώτες.

Το μεγάλο διπλό της – μεταμορφωμένης σε σχέση με την περσινή τραγική ομάδα- ιταλικής ομάδας στο ΣΕΦ απλά θύμισε σε όσους ενδεχομένως να είχαν παρασυρθεί με τα διπλά (και κυρίως με τις εμφανίσεις) σε Ρωσία και Ισπανία αυτό που φώναζε πρώτος απ’ όλους ο Ντέηβιντ Μπλάτ.

Η χρονιά είναι μεγάλη, είναι μόλις στην αρχή και ο Ολυμπιακός χτίζεται με μια νέα φιλοσοφία, με νέο προπονητή μετά από μια τετραετία και φυσικά με τη μισή σχεδόν ομάδα να έχει αλλάξει.

Οι Πειραιώτες αυτή τη φορά με την πίεση του να ξεκινήσουν με το δεξί μπροστά στον κόσμο τους (9000 θεατές βρέθηκαν στο ΣΕΦ), δεν είχαν την ίδια ευστοχία όπως και σε Μόσχα και Βιτόρια αφού το άγχος τους έκανε πιο βιαστικούς στην τελική προσπάθεια.

Από την άλλη πλευρά οι Ιταλοί που δύο μέρες νωρίτερα στο Μιλάνο όταν έφτασαν κοντά σε μια μεγάλη νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης δεν άντεξαν και λύγισαν αυτοί στο «πρέπει» της έδρας.

Αντίθετα στο ΣΕΦ τα σουτ έμπαιναν «άγγιχτα» και όσο περνούσε ο χρόνος οι Ιταλοί είχαν όλο και μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση.

Με μια τριάδα φωτιά, τον Μίτσοφ (19π.) να ξεκινάει μόνος του και μετά να ζεσταίνεται ο Μάικ Τζέιμς (22π.) και ο Νεμάνια Νέντοβιτς (20π.) που έκανε εκπληκτικό παιχνίδι και ήταν ουσιαστικά ο mvp του αγώνα σε άμυνα και επίθεση με 18 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και καταλυτική παρουσία στο 3ο δεκάλεπτο όπου κρίθηκε ουσιαστικά ο αγώνας.

Με «τρίποντη» καταιγίδα χτύπησαν οι Ιταλοί με τον Μίτσοφ μόνο να βάζει τα 5 από τα 12 και άλλα 3 να προσθέτει ο Τζέιμς.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μπει δυνατά όπως είχε κάνει και στα δύο εκτός έδρας παιχνίδια του σε Μόσχα και Βιτόρια, αλλά αφ’ ενός βρήκε απέναντί του μια εξαιρετική ομάδα, αφετέρου είχε πολύ άγχος και αυτό ήταν φανερό καθώς έπαιζε για πρώτη φορά – στην Ευρώπη – μπροστά στο κοινό του.

Στο 6ο λεπτό οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (11-11), με την διαφορά ότι για την Αρμάνι σκόραρε αποκλειστικά σχεδόν ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ, με τον Σέρβο γκάρντ να έχει 10 πόντους σε εκείνο το διάστημα. Ο Μπλάτ εκεί έριξε στο παιχνίδι τον Παπανικολάου για να πάει πάνω στον Μίτσοφ που έκανε θραύση και είναι αλήθεια με εξαίρεση το πρώτο σουτ του Σέρβου (με τρίποντο έκανε το 17-18 στο 7ο λεπτό) μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου δεν ξανασκόραρε.

Όμως οι Πειραιώτες μετά το κρεσέντο του Μιλουτίνοφ στο ξεκίνημα, στη συνέχεια έβρισκαν (επιθετικές) λύσεις κυρίως από τον εξαιρετικό Βαγγέλη Μάντζαρη (8π. σε 11 λεπτά) καθώς τόσο ο Σπανούλης όσο και ο Παπανικολάου ήταν βιαστικοί στις τελικές επιλογές με αποτέλεσμα να χάνουν ακόμα και λέι απ.

Με τρίποντο του Μάντζαρη ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε ένα σερί 9-4 και προηγήθηκε με 26-24 στο δεκάλεπτο και αργότερα με 35-34 (14’) αλλά δεν εκμεταλλευόταν τα ριμπάουντ καθώς εκείνη τη στιγμή είχε 18 (με 7 επιθετικά) έναντι 10 (με 1 επιθετικό) των φιλοξενουμένων.

Ο Ουίλιαμς-Γκός δεν έδωσε τη βοήθεια που θα ήθελε η ομάδα του σε εκείνο το σημείο την ίδια ώρα που ο Τζέιμς από την άλλη πλευρά είχε αρχίσει να βρίσκει σκορ (10π. στο ημίχρονο) και με σερί 10-2, οι Ιταλοί προηγήθηκαν με 44-37 (18’), για να κλείσουν το ημίχρονο τελικά στο +3 (44-41).

Ο Ολυμπιακός με ένα ξέσπασμα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, προηγήθηκε με 48-46 (23’) συμπληρώνοντας ένα σερί 11-2 σε πέντε λεπτά, αλλά από εκεί και πέρα οι Ιταλοί άρχισαν να χτίζουν και διαφορά βραχυκυκλώνοντας τους Πειραιώτες επιθετικά. Μέσα σε 10 λεπτά οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζάνι σημείωσαν 35 πόντους (!) και ουσιαστικά «κλείδωσαν» το παιχνίδι καθώς η Αρμάνι ξέφυγε με 81-67 (33’) και στη συνέχεια έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (30/52 διπ., 2/13 τρ., 9/18 β., 25-11 ριμπ., 5 κλεψ., 21 ασιστ, 2 κοψ., 14 λάθη): Ουίλιαμς-Γκος 4, Τουπάν 2, Σπανούλης 3 (1/9 σουτ), Τίμα 4, Μιλουτίνοφ 15 (7/9 διπ., 6-4 ριμπ., 2 κοψ.), Βεζένκοφ 12 (4/6 διπ., 4/5 β., 4 ριμπ.), Πρίντεζης 13 (5/7 διπ., 3/4β., 5 ριμπ.), Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 12(3/3 διπ., 2/3 τρ., 2 ριμπ. 3 ασιστ), Λεντέι 8.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (19/33 διπ., 12/29 τρ., 25/27 β., 28-7 ριμπ., 12 κλεψ., 13 ασίστ, 2 κοψ., 8 λάθη): Ντέλα Βάλε 3(1), Τζέιμς 22(3/7 διπ., 3/8 τρ., 7/8β., 5 ασίστ, 1 κλεψ.,2 λαθ.), Μίτσοφ 19(2/4 διπ., 5/8 τρ., 4 ριμπ., 1 ασιστ), Γκουντάιτις 11 (2/2 διπ., 7/7 βολ., 4 ριμπ., 3 κλεψ.), Μπέρτανς 5(1), Ταρσέφσκι 4, Νέντοβιτς 20 (8/12 διπ., 4/4 β., 4 ριμπ., 2 κλεψ., 4 ασιστ), Κουζμίνσκας 6(1), Μπρουκς ,2 Τζέρελς 7(1)