Με μία εκπληκτική εμφάνιση και ένα σπουδαίο πανελλήνιο ρεκόρ ολοκλήρωσε η Άννα Ντουντουνάκη την παρουσία της στα 100μ. πεταλούδα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κολύμβησης της Γλασκόβης.

Η αθλήτρια του ΠΑΟΚ τερμάτισε πέμπτη, ανεβαίνοντας μία θέση σε σχέση με την προ διετίας διοργάνωση στο Λονδίνο, το κυριότερο όμως είναι ότι «κατέβασε» πάνω από μισό δευτερόλεπτο το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ, τερματίζοντας σε 57.67 (είχε 58.25 από την 1η Ιουλίου και το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στον Αλιμο).

Η Σάρα Σιέστρεμ δεν είχε αντίπαλο, όπως αναμενόταν άλλωστε, και αναδείχθηκε για τέταρτη φορά πρωταθλήτρια Ευρώπης στο αγώνισμα. Η 25χρονη Σουηδή τερμάτισε σε 56.13, περισσότερο από ένα δευτερόλεπτο μακριά από τη δεύτερη, τη Ρωσίδα Σβετλάνα Τσίμροβα (57.30). Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε η Ιταλίδα Ελενα Ντι Λίντο με 57.58.

Την έβδομη θέση κατέλαβε ο Απόστολος Χρήστου στα 50μ. ύπτιο. Ο Ελληνας αθλητής δεν κατάφερε να επαναλάβει κούρσα ανάλογη με τον ημιτελικό, όπου είχε κάνει 24.96, και τερμάτισε σε 25.14. Σε κάθε περίπτωση, ο πρωταθλητής του Ολυμπιακού είχε επιτυχημένη παρουσία στο συγκεκριμένο αγώνισμα (το 2016 στο Λονδίνο ήταν 10ος) και πλέον στρέφει την προσοχή του στο μεγάλο του στόχο, το 100άρι ύπτιο.

Ο τελικός των 50μ. ύπτιο επιφύλαξε και παγκόσμιο ρεκόρ, καθώς ο 18χρονος Ρώσος Κλιμέντ Κολεσνίκοφ πήρε το χρυσό μετάλλιο με 24.00, καταρρίπτοντας το 24.04 του Βρετανού Λίαμ Τάνκοκ, που «άντεχε» από τις 2 Αυγούστου 2009 και το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ρώμης. Τη δεύτερη θέση πήρε ο Ρουμάνος Ρόμπερτ-Αντρέι Γκλίντα με 24.55 και την τρίτη ο Ιρλανός Σέιν Ράιαν με 24.64.

Κολυμπώντας την πέμπτη κούρσα της σε δύο ημέρες, η Νόρα Δράκου κατετάγη έβδομη στον τελικό των 50μ. ελεύθερο. Μετά από δύο κούρσες κάτω από τα 25΄΄, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια δεν μπόρεσε να πάει το ίδιο γρήγορα στον τελικό και τερμάτισε σε 25.14, χάνοντας την ευκαιρία να κερδίσει μια-δυο θέσεις σε σχέση με τον ημιτελικό. Βέβαια, θα πρέπει να επισημανθεί ότι η 26χρονη αθλήτρια του Παναθηναϊκού είχε αγωνιστεί μισή ώρα νωρίτερα και στους ημιτελικούς των 50μ. ύπτιο (10η).

Το χρυσό μετάλλιο κρίθηκε κυριολεκτικά «στο νήμα», με τη Σάρα Σιέστρεμ να νικάει την Ολυμπιονίκη του Ρίο Περνίλε Μπλούμε από τη Δανία με διαφορά ενός εκατοστού του δευτερολέπτου. Η 26χρονη Σουηδή, πρωταθλήτρια κόσμου πέρυσι στη Βουδαπέστη, πέτυχε ρεκόρ αγώνων με 23.74 και πήρε έναν τίτλο που έλειπε από τη συλλογή της. Ηταν το δεύτερο χρυσό της μετάλλιο μέσα στην ίδια ημέρα (είχαν προηγηθεί τα 100μ. πεταλούδα) και το 12ο συνολικά στην καριέρα της σε Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα, αλλά και το έκτο για τη Σουηδία στα 50μ. ελεύθερο. Η Μπλούμε με 23.75 περιορίστηκε στη δεύτερη θέση, ενώ η κάτοχος του τίτλου, η Ολλανδή Ρανόμι Κρομοβιτζόγιο, ήταν τρίτη με 24.21

Να προσθέσουμε και το παγκόσμιο ρεκόρ που πέτυχε ο Άνταμ Πίτι στον τελικό στα 100μ. πρόσθιο. Ο Βρετανός Ολυμπιονίκης και πρωταθλητής κόσμου διατήρησε για τρίτη σερί διοργάνωση τον τίτλο του και με χρόνο 57.00 κατέρριψε το 57.13 που είχε σημειώσει στις 7 Αυγούστου 2016, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο.