Επιβλητική εμφάνιση για τη Λίβερπουλ η οποία νίκησε στο πλαίσιο τουInternational Champions Cup τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 4-1.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ προηγήθηκε με πέναλτι του Μανέ στο 28′. Τρία λεπτά αργότερα η Γιουνάιτεντ ισοφάρισε με απ’ ευθείας φάουλ του Περέιρα, ωστόσο η Λίβερπουλ πήρε τη νίκη με τα γκολ των Στάριτζ (68′), Οτζο (74′ πέναλτι) και Σακίρι (82′).

Τσέλσι και Ίντερ βρέθηκαν αντιμέτωπες επίσης για το International Champions Cup με τους Μπλε να επικρατούν τελικά των Ιταλών (5-4) στα πέναλτι. Μόλις στο 8ο λεπτό του αγώνα ο Πέδρο άνοιξε το σκορ για τους Κυπελλούχους Αγγλίας , όμως στο 49’ ο Γκαλιαρντίνι με ωραίο πλασέ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (1-1). Οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στη διαδικασία των πέναλτι. Ο Σκρίνιαρ ήταν ο μοναδικός που αστόχησε για το τελικό 5-4 υπέρ της Τσέλσι.