Η εθνική ομάδα της Ισπανίας έπαιξε με τη φωτιά στο τελευταίο παιχνίδι του δευτέρου ομίλου απέναντι στο Μαρόκο, αλλά τελικά γλίτωσε το κάζο. Η ισοπαλία των Φούριας Ρόχας στο χθεσινό ματς με τους Αφρικανούς (2-2) ήταν αρκετή για να χαρίσει στην ομάδα του Φερνάντο Ιέρο την πρόκριση στους 16 του Μουντιάλ και μάλιστα ως πρώτη του γκρουπ. Αυτό σημαίνει ότι η Ισπανία θα κοντραριστεί με τη Ρωσία στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Το αξιοσημείωτο είναι πως οι Ισπανοί απέφυγαν την ήττα στο 91′, με τον Ασπας να πετυχαίνει το γκολ της ισοφάρισης για την ομάδα του. Αρχικά μάλιστα το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης Ρασβάν Ιρμάτοφ έκανε χρήση του VAR και τελικά το γκολ μέτρησε. Το Μαρόκο, που δεν είχε ελπίδες πρόκρισης, έβαλε δύσκολα στους Ισπανούς και δεν είναι τυχαίο πως οι Αφρικανοί κατάφεραν να προηγηθούν δύο φορές. Η πρώτη ήταν με τον Μπουταΐμπ στο 14′ και η δεύτερη με τον Νεσιρί στο 81′, αλλά η Ισπανία βρήκε απαντήσεις και στις δύο περιπτώσεις. Στο 19′ ο Ισκο έκανε το 1-1 και όπως προαναφέραμε ο Ασπας διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Πρέπει μάλιστα να σημειωθεί ότι το Μαρόκο είχε και δοκάρι σε σουτ του Αμραμπατ στο 55′. Το σίγουρο πάντως είναι ότι η Ισπανία προβλημάτισε με την εμφάνισή της απέναντι στο Μαρόκο. Η ομάδα του Φερνάντο Ιέρο είχε πολλά κενά στα μετόπισθεν και οι Αφρικανοί έβαλαν δύσκολα στους Ισπανούς. Το Μαρόκο έδειξε με την απόδοσή του στο τελευταίο παιχνίδι του ομίλου ότι είναι ομάδα που έχει δυνατότητες αλλά δεν είχε τύχη στη διοργάνωση.