Πανέτοιμη για την πρόκληση του Παγκοσμίου Κυπέλλου είναι η Αυστραλία. Στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας ενόψει του Μουντιάλ επί αυστριακού εδάφους, οι Αυστραλοί διέλυσαν με 4-0 την Τσεχία, καθιστώντας σαφές στις εθνικές ομάδες των Περού, Γαλλίας και Δανίας ότι δεν θα είναι «σάκος του μποξ» στον όμιλο.

Το σκορ άνοιξε στο 32? ο Λέκι, με τον ρυθμό για το υπόλοιπο του ημιχρόνου να μην ανεβαίνει. Ωστόσο στο δεύτερο μέρος οι Αυστραλοί «πάτησαν γκάζι», πετυχαίνοντας ακόμα τρία τέρματα.

Στο 54? ο Ναμπούτ έκανε το 2-0, ενώ ο Λέκι σκόραρε ξανά στο 72?. Το «κερασάκι στην τούρτα» για τους τυπικά γηπεδούχους ήταν το αυτογκόλ του Γιούγκας στο 80ο λεπτό.

Πριν το ταξίδι για τα γήπεδα της Ρωσίας οι Αυστραλοί θα κάνουν ακόμη μια στάση, αυτή τη φορά στη Βουδαπέστη όπου και θα αντιμετωπίσουν την εθνική ομάδα της Ουγγαρίας.

Η ήττα με 4-0 των Τσέχων είναι η μεγαλύτερη σε εύρος στην ιστορία τους, μετά τη διάσπαση της Τσεχοσλοβακίας (1993).