Ενδεχομένως να αποτελεί και έναν από τους πρόσθετους λόγους που τον ώθησαν να ανοίξει την πόρτα της εξόδου επιλέγοντας τον Ολυμπιακό. Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος αποχώρησε από την ΑΕΚ με μια οξύμωρη πρωτιά. Κατέγραψε στο ενεργητικό του τις περισσότερες συμμετοχές από κάθε άλλο συμπαίκτη του την περίοδο 2017-18, ωστόσο αποτελούσε μόνιμη αλλαγή.

Ο αριθμός 7 σχηματίστηκε 43 φορές στον ηλεκτρονικό πίνακα σε αγώνες της ΑΕΚ σηματοδοτώντας την είσοδο ή την αντικατάσταση του Χριστοδουλόπουλου. Από τις συνολικά 47 εμφανίσεις του σε πρωτάθλημα, Κύπελλο και Ευρώπη, μόνο σε τέσσερις παρέμεινε στον αγωνιστικό χώρο από το εναρκτήριο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Εβγαλε 90λεπτο (συν καθυστερήσεις) στον πρώτο ημιτελικό Κυπέλλου με τη Λάρισα (ήττα 2-1 εκτός έδρας στη 1/3), στη νίκη στο ντέρμπι πρωταθλήματος με τον Ολυμπιακό στο Γεώργιος Καραϊσκάκης (1-2 στις 4/2), στην επικράτηση απέναντι στον Πλατανιά στη Σούπερ Λίγκα (3-0 στο ΟΑΚΑ στις 27/11) και στην εντός έδρας ισοπαλία με την Αούστρια Βιέννης στον όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ (2-2 στις 28/9).

Από κει και πέρα αντικαταστάθηκε σε 27 αγώνες και σε 16 κλήθηκε να εισέλθει ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο. Η τελευταία δε συμμετοχή του στο βασικό σχήμα καταγράφηκε στις 15 Απριλίου στα Χανιά. Σκόραρε κατά του Πλατανιά (το γκολ που έκρινε το ματς) και αντικαταστάθηκε στο 56′ (λόγω ενοχλήσεων τότε).

Συγκρίσεις

Για να υπάρχει ένα μέτρο σύγκρισης, ας ρίξουμε μια ματιά και στα 90λεπτα των άλλων ποδοσφαιριστών που είχαν 40+ συμμετοχές με την ΑΕΚ την περίοδο 2017-18. Βέβαια, οι περιπτώσεις των πλάγιων μπακ Μιχάλη Μπακάκη και Ροντρίγκο Γκάλο διαφέρουν, αφού κατά κανόνα οι προπονητές φρεσκάρουν τη μεσοεπιθετική γραμμή των ομάδων τους. Ετσι, ο έλληνας αμυντικός έβγαλε 40 φορές όλο το παιχνίδι (συνολικά 44 εμφανίσεις) και ο Βραζιλιάνος 31 (αθροιστικά 45 συμμετοχές).

Οπότε πιο αντιπροσωπευτική είναι η σύγκριση του Χριστοδουλόπουλου με τους Τάσο Μπακασέτα και Μάρκο Λιβάγια. Ο Κροάτης μέτρησε 15 90λεπτα (συνολικά 42 εμφανίσεις) και ο διεθνής Ελληνας 11 (αθροιστικά 44 παιχνίδια).

Τοπ σκόρερ

Με βάση τα λεπτά συμμετοχής πάντως ο Χριστοδουλόπουλος (2.679′ με 16 γκολ) υπερέχει έναντι του Μπακασέτα (2.575′ με 8 γκολ) και υστερεί στη σύγκριση με τον Λιβάγια (3.031′ με 10 γκολ). Σε σχέση πάντως με τους άλλους ήταν πιο παραγωγικός. Αναδείχτηκε άλλωστε τοπ σκόρερ μεταξύ των 33 ποδοσφαιριστών που χρησιμοποίησε ο Μανόλο Χιμένεθ τη σεζόν 2017-18 σε όλες τις διοργανώσεις. Δεύτερος στη σχετική λίστα είναι ο σέντερ φορ Σέρχιο Αραούχο με 14 τέρματα σε 39 συμμετοχές.

Το σκηνικό με τα μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού 90λεπτα δεν ήταν πρωτόγνωρο για τον Χριστοδουλόπουλο τη φετινή περίοδο. Και το 2016-17 έπαιξε μόνο τέσσερις φορές ολόκληρο ματς σε σύνολο 36 εμφανίσεων. Δηλαδή η σούμα της διετίας με την ΑΕΚ βγάζει οκτώ 90λεπτα σε 83 συμμετοχές. Εδώ βέβαια χρήζει διευκρίνισης ότι δεν είχε προπονητή καθ’ όλη τη διάρκεια της σεζόν τον Μανόλο Χιμένεθ. Ο Τιμούρ Κετσπάγια κρατούσε το πηδάλιο της ομάδας μέχρι τις 18 Οκτωβρίου 2016 και εν συνεχεία ο Ζοζέ Μοράις έως και τις 19 Ιανουαρίου 2017 που ανέλαβε ο Ισπανός.

Με την Ενωση ωστόσο ο Λάζαρος εκτίναξε τις επιδόσεις του. Σε μία διετία πέτυχε όσα γκολ κατέγραφε στο ενεργητικό του τις προηγούμενες επτά σεζόν! Ο winger –που τον Δεκέμβριο θα συμπληρώσει τα 32 του χρόνια –σημείωσε 24 τέρματα με τη φανέλα της ΑΕΚ (8+16). Στον ίδιο αριθμό έφτασε από το 2009-10 έως και το 2015-16 αγωνιζόμενος σε Παναθηναϊκό, Μπολόνια, Βερόνα και Σαμπντόρια.