Το νεοσύστατο τμήμα χάντμπολ του Ολυμπιακού πρόσθεσε το πρώτο… λιθαράκι του στην πλούσια τροπαιοθήκη του συλλόγου. Με κορυφαίο τον τερματοφύλακα Κώστα Τσιλιμπάρη, οι «ερυθρόλευκοι» του Γιώργου Ζαραβίνα επικράτησαν 26-22 (ημίχρονο 13-10) του ΑΣΕ Δούκα, στον τελικό του final-4 του κυπέλλου που διεξήχθη στη Γλυφάδα, και έγιναν η 13η διαφορετική ομάδα που κατακτά τον τίτλο, στα 36 χρόνια ιστορίας του θεσμού.

Ο Ολυμπιακός πήρε από το ξεκίνημα του αγώνα το προβάδισμα, με ηγέτη στην επίθεση τον Γρηγόρη Σανίκη και τον Κώστα Τσιλιμπάρη να πραγματοποιεί μεγάλη εμφάνιση κάτω από τα δοκάρια. Η εκτελεστική δεινότητα του Κεδέρη κράτησε «ζωντανό» τον ΑΣΕ Δούκα ως το τέλος του ημιχρόνου, που ολοκληρώθηκε 13-10 με γκολ του Παπαδιονυσίου στην εκπνοή. Ο τελικός κρίθηκε ουσιαστικά στο ξεκίνημα του β΄ μέρους, όταν οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με 17-10 στο 38΄ και 19-11 στο 40΄ και δεν άφησαν περιθώρια στην ομάδα των Εκπαιδευτηρίων να ελπίζει σε ανατροπή. Οι έμπειροι παίκτες του Ολυμπιακού διαχειρίστηκαν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα τη διαφορά, η οποία απλά μειώθηκε στα τελευταία λεπτά, όταν ο Γιώργος Ζαραβίνας απέσυρε τους βασικούς.

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης 3, Κρητικός 1, Πετρίσεβιτς, Τζηράς 4, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης 1, Σκρόμπις 5, Στούμπης, Κανδύλας 4, Σανίκης 5, Αλβανός, Παπαδιονυσίου 2, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης

ΑΣΕ Δούκα (Κώστας Μπούνας): Μωραϊτης, Τόμπρος 2, Παπαπούλιος, Γκέρτσος, Νομικός, Αποστολίδης, Μίτροβιτς 1, Μπάρμπας, Ντούνης, Μπαγιός 5, Ζιβούλοβιτς 2, Ντάρσουβλαντ 1, Αραπακόπουλος, Ζαφειράκης, Κολλύρης, Κεδέρης 11