H Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε εκτός έδρας με 2-0 της Εϊμπάρ για την 24η αγωνιστική της La Liga. Οι «μπλαουγκράνα» μετά από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες πήραν τη νίκη και συνεχίζουν να καλπάζουν προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Βαλβέρδε άνοιξε το σκορ στο 16′ με τον Σουάρες και δύο λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης ο Αλμπα διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Οι γηπεδούχοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 66′, καθώς ο Ορεγιάνα αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε 7′.

Η Βαλένθια τα βρήκε σκούρα απέναντι στην ουραγό Μάλαγα, αλλά με ανατροπή στα τελευταία λεπτά επικράτησε με 2-1 για την 24η αγωνιστική της La Liga.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 27′ με τον Ιντέγε κι έως δέκα λεπτά πριν τη λήξη κρατούσαν το «χρυσό», όπως διαγραφόταν, «τρίποντο». Μέσα σε 5 λεπτά, όμως, τα πάντα άλλαξαν. Αρχικά ο Κοκλέν ισοφάρισε στο 80ό λεπτό και στη συνέχεια ο Παρέχο με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 1-2 (84΄). Η Μάλαγα ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Μιγκέλ στο 84′.