Ο ΠΑΟΚ ήταν νικητής στο θρίλερ της Αμαλιάδας. Σε ένα ματς που κρίθηκε στην παράταση η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου επικράτησε με 91-87 του Κόροιβου Αμαλιάδας. Ο αγώνας στην κανονική διάρκεια τέλειωσε 72-72. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Κάρσον με 28 πόντους , ενώ από τον «Δικέφαλο του Βορρά» ξεχώρισε ο Γκος με 25.

Ο ΠΑΟΚ με τρίποντο του Γκος και καλάθι του Χρυσικόπουλου πήρε διαφορά ασφαλείας (65-71 στο 38΄). Ο Κόροιβος όμως με σερί 7-0 πέρασε μπροστά με 72-71 στα 12΄΄ πριν τη λήξη, αλλά ο Τσόχλας με 1/2 βολές έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Εκεί οι φιλοξενούμενοι έχοντας προβάδισμα 8 πόντων ένα λεπτό πριν την λήξη (77-85) έδειξαν να «καθαρίζουν» το ματς. Οι γηπεδούχοι, όμως, με τον Πόσλεϊ να πετύχει δύο φορές τρίποντο και φάουλ πήγαν να «κλέψουν» την νίκη. Η ψυχραιμία των παικτών του ΠΑΟΚ στις βολές έδωσαν τελικά το «διπλό» με το τελικό 91-87.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 28-33, 52-58, 72-72 κ.α., 87-91 παρ.

***Το Λαύριο επικράτησε με 83-73 του αξιόμαχου Πανιώνιου σε αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Λαμπ με 21 πόντους, ενώ για τους «κυανέρυθρους» ο Σακελλαρίου με 19.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 45-26, 64-53, 83-73.

***Την δεύτερη νίκη της σημείωσε η Κύμη που ήταν εντυπωσιακή στα Τρίκαλα απέναντι στην τοπική ομάδα επικρατώντας με 71-60. Πρώτος σκόρερ για την ομάδας της Εύβοιας ήταν ο Σμιθ με 21 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τζόουνς με 18.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 35-45, 40-62, 60-71.

***Επιστροφή στις νίκες για τον Κολοσσό Ρόδου που μετά από τρεις σερί ήττες επανήλθε στα θετικά αποτελέσματα επικρατώντας με 94-74 του ΓΣΛ/Φάρος. Νταμπλ νταμπλ έκανε για τους γηπεδούχους ο Γκρίφιν με 12 πόντους και 11 ασίστ, ενώ 18 πόντους πέτυχε για τους φιλοξενούμενους ο Παπαντωνίου.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 42-35, 62-48, 94-74.