Τα Τρίκαλα επικράτησαν εντός έδρας με 87-78 του ΠΑΟΚ σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική της A1 ανδρών. Με αυτή την νίκη τους τα Τρίκαλα έκαναν το «2 στα 2» στην έδρα τους. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μάρεϊ με 23 πόντους, ενώ από τον Δικέφαλο του Βορρά ξεχώρισε ο Μαργαρίτης με 21 πόντους.

Τα Τρίκαλα έδειξαν απο την αρχή του αγώνα πως ήθελαν πιο πολύ την νίκη με τον ΠΑΟΚ να αντιστέκεται ουσιαστικά μόνο στο πρωτο δεκάλεπτο (19-17). Η ομάδα του Μέξα στην δεύτερη περίοδο με όπλο της τα τρίποντα, σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ που τα.. εσπασε από τα 6.75 (1/7), πήρε διψήφια διαφορά (40-29 στο 16΄) για να πάει τελικά στα αποδυτήρια στο +7 (47-40). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο β’ μέρος με τα Τρικάλα να έχουν επιθετικό πλουραλισμό, ενώ ο ΠΑΟΚ τα περίμενε όλα από τον Μαργαρίτη. Ετσι οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας και πήραν την νίκη με το τελικό 87-78.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 47-40, 69-59, 87-78.

ΤΡΙΚΑΛΑ: Τζόουνς 5, Λούντζης 17 (3), Χέιλ 10 (1), Φέισι 6, Μάρεϊ 23 (1), Σλαφτσάκης, Ρος 2, Τέγιτς 16 (1), Καλογιαννίδης, Βασιλειάδης 8 (2).

ΠΑΟΚ: Κόνιαρης 10 (2), Καρράς 2, Μαργαρίτης 21 (1), Κατσίβελης 11 , Τζόουνς 8, Ντίλαρντ 4 , Κλάσεν 7, Κρουμπάλι 10, Ζάρας, Τρις 5 .