Το καλύτερο μάθημα χωρίς μάλιστα να…πληρώσει δίδακτρα (ήττα) πήρε την Παρασκευή στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός που λαχτάρησε για να νικήσει τη Μάλαγα (80-75) και να κάνει το 2/2 επί ελληνικού εδάφους κόντρα στις ισπανικές ομάδες.

Είχε προηγηθεί η νίκη του στην Κρήτη επί της Μπασκόνια στην πρεμιέρα της διοργάνωσης. Κόντρα σε μια σκληροτράχηλη ομάδα που θα κάνει ζημιές στην πορεία οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ονειρικά «στραγγαλίζοντας» τους Ανδαλουσιάνους στην άμυνα και μόλις στο 6’ είχαν προηγηθεί με 19-4 !

Πρώτο βιολί σε εκείνο το διάστημα ο Ιωάννης Παπαπέτρου που είχε πετύχει γρήγορα και τους επτά πόντους του χωρίς να σκοράρει ξανά στη συνέχεια.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο (21-11) ο Ολυμπιακός δεν είχε την ίδια συνοχή στην άμυνα αλλά οι Ρόμπερτς και Τόμπσον κρατούσαν σε διψήφιες διαφορές το σκορ (35-22 στο 13’) παρά το εξαιρετικό παιχνίδι του Σέρβου Ντέγιαν Μούσλι που σημείωσε στο πρώτο 20λεπτο και τους 12 πόντους του και χάρις σε αυτόν οι Ισπανοί μείωσαν στους τέσσερις (με σερί 11-2) στο φινάλε του ημιχρόνου (37-33).

Ο τεχνικός της Μάλαγα, Χουάν Πλάθα γνωρίζοντας ότι ο Ολυμπιακός θύμιζε…νοσοκομείο (απόντες ο Σπανούλης και ο Τιλί, με ένεση έπαιξαν Παπανικολάου και Μάντζαρης, ανέτοιμος από τον τραυματισμό του αγωνίστηκε ο Στρέλνιεκς) έδωσε εντολή για πίεση σε όλο το γήπεδο.

Όμως με μπροστάρη τον Ρόμπερτς ο Ολυμπιακός ξέφυγε και πάλι στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου με 46-35 (24’) και μάλιστα με όπλο εκ νέου την άμυνα στις αρχές της τελευταία περιόδου έφτασε ακόμα και στο +15 (63-48 στο 32’).

Κάπου εκεί οι παίκτες του Γιαννη Σφαιρόπουλου εφησύχασαν (βγήκε και η κούραση καθώς αρκετοί έπαιζαν με ενέσεις και ανέτοιμοι με λίγες ή σχεδόν καθόλου προπονήσεις) και λίγο έλειψε να γίνει η ζημιά.

Η Μάλαγα πλησίασε στο τρίποντο (71-68) ο Πρίντεζης φώναξε «παρών» με τους φιλοξενούμενους να πληρώνουν ακριβά τις 13 χαμένες βολές σε ένα σκληρό παιχνίδι όπου καταλογίστηκαν (και λίγα δόθηκαν…) 50 φάουλ !

Ο εκ των προέδρων του Ολυμπιακού Παναγιώτης Αγγελόπουλος βράβευσε τον Γκεόργκι Σερμαντίνι, με τον Γεωργιανό να αποτελεί μέλος της θρυλικής ομάδας των Ερυθρολεύκων το 2013 που κατέκτησαν την Ευρωλίγκα στο Λονδίνο.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 37-33, 59-47, 80-75

Ολυμπιακός: ΜακΛιν 6, Παπαπέτρου 7(1τρ, 4ρ), Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ 12(5ρ), Στρέλνιεκς 5(1/4τρ), Πρίντεζης 9 (3/9δ, 1τρ, 6ρ, 3ασ), Παπανικολάου 6(1), Μάντζαρης 9(1), Ρόμπερτς 9(4ασ), Μπόγρης, Τόμπσον 15(2/4τρ)

Μάλαγα: ΜακΚάλουμ 14(1), Ντίαθ 3(1), Σάλιν 1, Ντίεθ, Μιλοσάβλιεβιτς 14(2/2τρ, 5ρ), Νέντοβιτς 7, Σερμαντίνι 5(5ρ), Όγκουστιν 12(6/7δ, 4ρ), Σουάρεθ 7(4ρ), Μούσλι 12(7ρ)

Συνολικά τα αποτελέσματα (2η αγωνιστική)