Στην Πυλαία σημειώθηκε η πρώτη έκπληξη του νέου πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ. Ο Προμηθέας Πατρών άρχισε τις υποχρεώσεις του με τεράστιο «διπλό» (79-73) στην έδρα του ΠΑΟΚ. Πρωταγωνιστής των νικητών ο Φαγιέ με 18 πόντους, ενώ από τους γηπεδούχους προσπάθησαν Τζόουνς (19π.) και Κλάσεν (17π.).

Οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν το ματς από την πρώτη περίοδο έκλεισε το ημίχρονο 42-26 και στο 24' «αέρα» 21 πόντων (36-57). Αυτή η διαφορά αφύπνισε τον ΠΑΟΚ καθώς με πιεστική άμυνα, διαδοχικούς πόντους από τον Τρις (3/3 δίποντα) και τους Τζόουνς, Κλάσεν πλησίασε, αρχικά, στους εννέα πόντους (27' 48-57) και λίγο αργότερα στους τρεις (57-60).

Με τον Κλάσεν εύστοχο σε βολές (2/2), ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 63-62 (31'),αλλά ο Προμηθέας με σερί 9-1 «ανέβηκε» στο +7 στο 38' (64-71), «καθαρίζοντας» ουσιαστικά με τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 26-42, 59-62, 73-79

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 17, Χρυσικόπουλος, Ζάρας 11 (1), Τζόουνς 19 (3), Κατσίβελης 9 (1), Ντίλαρντ, Κρούμπαλι 2, Τσόχλας 2, Μαργαρίτης 1, Καραμανώλης, Τρις 12.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Τουτζιαράκης, Γκίκας 7 (1), Φαγέ 18 (4/4 τρ.), Ρέλεφορντ 11 (2), Μιλόσεβιτς 2, Λίποβι 15 (1), Έβανς 11, Σκούφης, Δημάκος, Σαλούστρος 15 (1).