Στο 82ο λεπτό ο Απόλλωνας Σμύρνης είχε αρχίσει να μετρά αντίστροφα για την πρώτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα, όμως ο Πέτρος Γιακουμάκης ανέτρεψε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους προσφέροντας στον αγώνα της Λιβαδειάς φινάλε βγαλμένο από την Premier League! O Απόλλωνας όχι μόνο δεν πήρε τη νίκη, αλλά δεν πήρε ούτε βαθμό καθώς δεν κατόρθωσε να υπερασπιστεί το γκολ που σημείωσε με κεφαλιά, ύστερα από χτύπημα φάουλ του Καστιγέχος, ο Παπάζογλου στο 5'.
Ο Γιακουμάκης, μπαίνοντας στην περιοχή του Απόλλωνα για να περιμένει σέντρα, κέρδισε από τον Μπιτζιμίν το πέναλτι που έδωσε αμέσως ο διαιτητής Τζήλος. Στο 83' ο Μπραντάου μετέτρεψε το πέναλτι σε γκολ και στο πρώτο από τα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων ο Γιακουμάκης σημείωσε το γκολ της αγωνιστικής, δίνοντας τη νίκη (2-1) στον Λεβαδειακό.
Λεβαδειακός: Επασί, Τσαμπούρης, Τριποτσέρης, Μεντί, Φαβάρο Αμαράλ, Ζαραδούκας (52' Μπελγκαζουανί), Νιάσε (70' Γιακουμάκης), Μητρόπουλος, Μπραντάο, Γιουσούφ, Τόνι Σίλβα.
Απόλλων Σμύρνης: Τσόβιτς, Κοντοές, Μάατσεν, Αλμπάνης (67' Σιατραβάνης), Μενδρινός (Μπαμπιάρζ), Καστιγέχος, Μπιτζιμίν, Παπάζογλου, Χουάρες (73' Κονέ), Κούρος, Μπαρτολίνι.