Το συναρπαστικότερο ως τώρα ματς του Ευρωμπάσκετ 2017 έγινε στο Ελσίνκι, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου. Η Φινλανδία επικράτησε τελικά της Πολωνίας με 90-87 στη δεύτερη παράταση (κανονικός αγώνας 66-66, πρώτη παράταση 78-78), αν και είχε βρεθεί να χάνει με εννέα πόντους διαφορά, ενάμισι λεπτό πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Ο Λάουρι Μαρκάνεν με 27 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της Σκανδιναβών, που πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους και περιμένουν με καλύτερη ψυχολογία την εθνική μας ομάδα, την Τρίτη στις 20:00.

Στην τελευταία περίοδο οι Σκανδιναβοί έμειναν χωρίς πόντο για πέντε λεπτά και η Πολωνία με εννέα αναπάντητους πόντους ξέφυγε 66-57, ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη, και φάνηκε να «τελειώνει» το παιχνίδι.

Η Φινλανδία έκανε την τελική της προσπάθεια, ο Μαρκάνεν κέρδισε φάουλ πάνω σε τρίποντο και με 3/3 βολές μείωσε σε 66-64 στα 15΄΄, ενώ στη συνέχεια έκλεψε την μπάλα και κάρφωσε στον αιφνιδιασμό, στέλνοντας τη ματς στην παράταση (66-66).

Ούτε το έξτρα πεντάλεπτο ανέδειξε νικητή, αφού και πάλι ο Μαρκάνεν ισοφάρισε (78-78) στα 3΄΄, «απαντώντας» στο καλάθι του Σλότερ λίγο νωρίτερα. Στη δεύτερη παράταση οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι στις λεπτομέρειες (κυρίως στις βολές) και πήραν τη νίκη με 90-87.

Τα δεκάλεπτα: 18-8, 36-32, 52-52, 66-66 (κ.α.), 78-78 (α΄ παρ.), 90-87 (β΄ παρ.)

***Η Ισλανδία ταλαιπώρησε τη Γαλλία για ένα ημίχρονο. Hομάδα του Βενσάν Κολέ επικράτησε τελικά 115-79, καθώς σοβαρεύτηκε στο β’ μέρος. Η Γαλλία είχε 10/18 τρίποντα σε αντίθεση με την Ισλανδία που έμεινε και πάλι σε χαμηλό ποσοστό (9/30).

Ο Ντε Κολό είχε 16 πόντους (5/6δ,2/3τρ), 4 ασίστ, 5 κλεψίματα, ενώ και πάλι καλή παρουσία είχαν οι ψηλοί (Σεραφέν 14, Λοβέρν 13, Λαμπερί 9). Ο Ερντέλ τέλειωσε το ματς με 9 πόντους (3/4τρ), 6 ρημπάουντ, 6 ασίστ. Πρώτος σκόρερ της Ισλανδίας ήταν οΓιον Άρνορ Στέφανσον με 23 πόντους (5/9δ,2/7τρ, 7/8β) και 7 ριμπάουντ.