Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στην κορυφή του ελληνικού μπάσκετ, καθώς στον πέμπτο –επεισοδιακό- τελικό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας νίκησε τον Ολυμπιακό με το εντυπωσιακό 66-51 κάνοντας το 3-2 στη σειρά των αγώνων.

Δύο λεπτά πριν από το τέλος, το παιχνίδι διακόπηκε καθώς οπαδοί των γηπεδούχων άναψαν καπνογόνα και πέταξαν κροτίδες στον αγωνιστικό χώρο. Τελικά, ολοκληρώθηκε μόλις άδειασε το γήπεδο όπως είχαν ζητήσει οι διαιτητές.

Ο Παναθηναϊκός άξιζε να κατακτήσει τον τίτλο. Είχε περισσότερη φρεσκάδα και συγκέντρωση σχεδόν σε όλα τα παιχνίδια. Αντίθετα, οι παίκτες του Ολυμπιακού εμφανίστηκαν χωρίς ενέργεια και «καθαρό» μυαλό.

Αν εξαιρέσουμε τα πρώτα 3-4 λεπτά, οι Πράσινοι κυριάρχησαν σε όλο το παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός μπορεί να προηγήθηκε 17-14 στο δεκάλεπτο, αλλά η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους. Με δύναμη στην άμυνα, και σωστές επιθετικές επιλογές, οι Πράσινοι πήγαν στο ημίχρονο στο +7 (30-23) και στο β’ μέρος ξέσπασαν εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +20.

Η αντίδραση του Ολυμπιακού όταν μείωσε τη διαφορά στους 11 πόντους δεν είχε συνέχεια.

Ο Παναθηναϊκός είχε λύσεις από αρκετούς παίκτες. ο Τζέιμς έκανε σπουδαίο παιχνίδι με 11 πόντους, 10 ρημπάουντ, 6 ασίστ, Ρίβερς (13π) και Καλάθης (12) έκαναν επίσης εξαιρετική εμφάνιση, σε αντίθεση με τους βασικούς παίκτες των Ερυθρόλευκων που φάνηκαν και πάλι εκτός ρυθμού. Ο Σπανούλης εγκλωβισμένος από την πράσινη άμυνα τέλειωσε το ματς ,με 2/11 σουτ, ενώ και ο Πρίντεζης έμεινε στα χαμηλά (2/14 σουτ). Μόνο ο Αγραβάνης είχε διψήφιο νούμερο πόντων, με 10 πόντους και ήταν αυτός που με 2 τρίποντα στην 4η περίοδο προσπάθησε να αφυπνίσει την ομάδα του.

Είναι χαρακτηριστική η διαφορά των δύο ομάδων σε τομείς της στατιστικής. Επτά ασίστ, 12 λάθη, 3 κλεψίματα οι γηπεδούχοι, 17 ασίστ, 8 λάθη, 8 κλεψίματα, οι φιλοξενούμενοι.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 27-36, 37-57, 51-66

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 6, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 7 (1), Μάντζαρης 6 (2), Σπανούλης 9 (1), Γκριν 4, Μπιρτς, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 3 (1), Αγραβάνης 10 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 2, Τζέιμς 11 (1), Φελντέιν, Γκιστ 4, Γκάμπριελ 3 (1), Ρίβερς 13 (3), Φώτσης 3 (1), Παππάς 10 (2), Μπουρούσης 8, Καλάθης 12 (2).