Εξαιρετική η Μπάγερν νίκησε στην Αλιάντς Αρένα την Ντόρτμουντ 4-1 σε αγώνα για την 28η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι αιφνιδίασε την Ντόρτμουντ σημειώνοντας δύο γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο με τους Ριμπέρι (4′) και Λεβαντόφσκι (10′). Η Ντόρτμουντ προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε στο 20′ με εξαιρετικό σουτ του Γκερέρο έξω από την περιοχή. Ο Ρόμπεν που δημιούργησε πολλά προβλήματα στην ομάδα του Τόμας Τούχελ σκόραρε στο 49′ για το 3-1 και το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Λεβαντόφσκι με πέναλτι στο 68′.

Το γκολ του Πόουλσεν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε στη Λειψία τη νίκη επί της Λεβερκούζεν (1-0)

Σημαντική νίκη επί της Χόφενχαϊμ (2-1) πέτυχε το Αμβούργο ξεφεύγοντας τέσσερις βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη. Πρωταγωνιστής για το Αμβούργο (αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο ο Κυριάκος Παπαδόπουλος) ήταν ο Ααρον Χουντ, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ. Το πρώτο, με απ’ ευθείας φάουλ στο 25′ ανοίγοντας το σκορ. Δέκα λεπτά αργότερα ισοφάρισε η Χόφενχαϊμ με πέναλτι του Κράμαριτς, αλλά ο Χουντ «χτύπησε» και στο 75′ δίνοντας τη νίκη στο Αμβούργο.

Αλλα αποτελέσματα: Σάλκε-Βόλφσμπουργκ 4-1,Κολωνία-Γκλάντμπαχ 2-3,Φράιμπουργκ-Μάιντς 1-0.