Αν και επί της ουσίας αδιάφορος βαθμολογικά, ο ΠΑΣ Γιάννινα έπραξε αυτό που κάθε ομάδα οφείλει απέναντι στον εαυτό της και σε ένα πρωτάθλημα ισονομίας, αξιοπιστίας και υπεράνω υποψιών. Πάλεψε τον αγώνα απέναντι στην Ξάνθη που «καιγόταν» για τους βαθμούς προκειμένου να παραμείνει εντός τροχιάς πλέι οφ μέχρι το τελευταίο λεπτό και εντέλει δικαιώθηκε, στερώντας από την ακριτική ομάδα δύο πολύτιμους βαθμούς. Το κατάφερε σκοράροντας στο 92ο λεπτό της αναμέτρησης (το τέρμα της ισοφάρισης για το τελικό 1-1 πέτυχε ο Ζάιρο) κι ενώ είχε απολέσει σωρεία σπουδαίων ευκαιριών. Η Ξάνθη είχε καταφέρει να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 60′ με τέρμα του ιδιαίτερα φορμαρισμένου φέτος Βασιλακάκη. «Εγώ είμαι προπονητής των Ιωαννίνων και έχω σαν αρχή να υπηρετώ το σωματείο μέχρι εκεί που φθάνει η συμφωνία μας. Εγώ δεν έχω κάνει καμία κουβέντα με άλλη ομάδα, ούτε με τον ΠΑΣ» απάντησε ο τεχνικός των γηπεδούχων Γιάννης Πετράκης σε ερώτηση αν ευσταθούν τα δημοσιεύματα που τον φέρνουν στον πάγκο της Ξάνθης το ερχόμενο καλοκαίρι.