O Ηρακλής αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό στο Ρέντη και πήρε το πρώτο σετ αλλά στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» με αντεπίθεση διαρκείας πήραν τη νίκη με 3-1 (24-26, 25-18, 25-18, 25-14) κι έκαναν το πρώτο βήμα για πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ. Πρωταγωνιστές του Ολυμπιακού ήταν ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ κι ο Ανδρέας Φράγκος.

Ο Ηρακλής στο πρώτο σετ είχε αποτελεσματικό σερβίς, καλή επίθεση και πρωταγωνιστές τον Δημήτρη Ριζόπουλο και τον πρώην «ερυθρόλευκο» Χρήστο Κιόση.

***Χωρίς δυσκολία ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-0 στα παιχνίδια του με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, που δεν μπόρεσε να αντιδράσει σε κανένα σημείο της αναμέτρησης που έγινε στο Κλειστό γήπεδο του ΠΑΟΚ στην Πυλαία. Ο Δικέφαλος είχε πρωταγωνιστές τους Ντάντε, Σαφράνοβιτς και Ανδρεάδη, κι έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά.

Τα σετ: 25-15,25-19,25-15

***Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Φοίνικα Σύρου με 3-0 (25-23, 25-16, 25-20) στην Κυψέλη και πήρε τη μία από τις δύο νίκες που απαιτούνται για την πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ, στην Α1 Ανδρών.

Τέσσερις ημέρες μετά την ήττα στη Σύρο οι «πράσινοι» πήραν τη ρεβάνς απέναντι στον Φοίνικα του οποίου οι παίκτες που έδειξαν κουρασμένοι. Ο πασαδόρος των γηπεδούχων, Θάνος Μαρούλης, έκανε ένεση για να ξεπεράσει πρόβλημα τραυματισμού στην κνήμη και ν΄ αγωνιστεί. Ο δεύτερος αγώνας θα διεξαχθεί τη Δευτέρα 3 Απριλίου στη Σύρο.

***Ο Παμβοχαϊκός άνοιξε το σκορ στις αναμετρήσεις του με την Κηφισιά, επικρατώντας στο Βραχάτι με 3-1 (27-25, 25-13,18-25, 25-18).